niedziela, 12 czerwca 2016

Z czego robić działkowy zapas żywności?

A zapasach żywności w warunkach działkowych pisałem już w jednym z poprzednich wpisów. W nim określiłem, jakie warunki według mnie powinny spełnić produkty żywnościowe, które należy włączyć do zapasów żywności. Muszą mieć długi termin przydatności do spożycia, powinny być jedzone na co dzień, dobrze by było gdyby miały rozsądną niska cenę, ich przygotowanie powinno być w miarę łatwe oraz szybkie. Co proponuję? Jakie ilości? 
Na drugie pytanie mogę udzielić pewnej wskazówki. Ilość powinna być wystarczająca, by w kryzysowej sytuacji zapewniła posiłki na okres 1-2 miesięcy (według mnie rozsądne minimum). Nie może być też zbyt dużo tych zapasów, by można było to zjeść przed upływem terminu przydatności do spożycia. Powinno być według mnie od 30 do 60 dziennych porcji. W warunkach kryzysowych mamy jedzenie na okres 1-2 miesięcy, natomiast w codziennych warunkach damy radę taką ilość spożyć w ciągu roku lub dwóch.

Z czego robić zapas żywności? Jak już wspomniałem - powinny być to produkty zjadane na codzień w czasie zwykłych czynności na działce. Jeśli nie znosimy ryżu, wtedy nie ma najmniejszego sensu robić z niego zapas. Nasz zapas żywności na działce powinien obejmować kilka grup:
1. Produkty skrobiowe przeznaczone do gotowania.
2. Artykuły mięsne i/lub rybne.
3. Dania błyskawiczne, mogące być w postaci:
- słoików lub puszek z gotowymi daniami obiadowymi 
- zupki błyskawiczne do zalania wodą
- kaszki błyskawiczne
4. Plony z działki, które można przechowywać przez zimę w warunkach działkowych.
5. Bieżące plony z działki oraz warzywa zimotrwałe pozostające w gruncie w czasie zimy. 
6. Jeśli chcemy możemy oczywiście zrobić zapas żywności liofizowanej. 
7. Warzywa i owoce puszkowane / słoikowane.
8. Pieczywo pakowane długoterminowe.
9. Kawa i herbata.
Budowanie zapasu z powyższych grup (za wyjątkiem dań liofizowanych) nie nadwyręża budżetu, nie są to artykuły drogie. Niektóre z powyższych artykułów można pominąć - wszystko zależy od naszych gustów. O poszczególnych grupach w kolejnych wpisach...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *