niedziela, 12 czerwca 2016

Apteczka na działce

Skład mojej apteczki w altance. Opis we wpisie. Foto marzec 2016.
Większość osób w domach ma jakaś formę podręcznej apteczki, w której przechowuje środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe oraz inne medykamenty w zależności od osobistych potrzeb. W samochodach mamy apteczkę - przynajmniej powinniśmy mieć. W zestawie podróżnym także często mamy spakowany zestaw odpowiednich leków. W altance apteczka jest według mnie obowiązkowa. Podczas wszelkich prac ogrodniczych łatwo o skaleczenie lub inny drobny uraz, może nas głowa rozboleć... Takie sytuacje są przewidywalne. Dlaczego więc się w minimalny sposób się przed nimi nie zabezpieczyć? Skompletowanie takiego podstawowego zestawu nie jest ani szczególnie trudne, ani drogie, nie musi też zajmować dużo miejsca. Co powinno się w apteczce działkowej znaleźć?
1. Proste środki opatrunkowe:
- plaster opatrunkowy
- bandaż
To w zupełności wystarczy, by zatamować krwotok w przypadku drobnych skaleczeń. Awaryjnie można to zastąpić chociażby papierem toaletowym i taśmą klejącą. Tylko pytanie czy musimy tak kombinować? Nie łatwiej mieć w pogotowiu "listek" plastra opatrunkowego? Najlepiej takiego do wycinania, wtedy w razie potrzeby odcinamy potrzebny kawałek. Nożyczki nie są do tego celu potrzebne - zakładam, że na działce jakiś nóż mamy.
Bandaż możemy sobie faktycznie odpuścić - można go zastąpić papierem toaletowym. Taki prowizoryczny opatrunek oczywiście warto zmienić na lepszy po powrocie do domu. Osobiście posiadam bandaż - kosztuje niewiele, zajmuje mało miejsca. Plaster przydaje mi się bardzo często - jestem raczej pechowy i przy pracach działkowych ilość skaleczeń jest proporcjonalna do czasu pobytu ;-).
2. Środki odkażające:
- spirytus salicylowy
- woda utleniona
Najlepiej obie rzeczy. Chociaż wystarczy sam spirytus salicylowy, jeśli zależy nam, by apteczka była jak najmniejszych rozmiarów. Spirytus salicylowy może być także przydatny w celu rozgrzania kuchenki benzynowej. 
3. Środki przeciwbólowe - dowolne tabletki, które preferujemy
Powyższy zestaw nazwijmy apteczką obowiązkową. Warto jeszcze dołożyć jakiś środek odstraszający komary, coś łagodzącego ukąszenia komarów i innych owadów, rękawiczki jednorazowe, krople żołądkowe, chusteczki odkażające. To już niekonieczne dodatki - warto jednak mieć. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *