niedziela, 12 czerwca 2016

Bluszcz pospolity

W lecznictwie najczęściej stosuje się przetwory z liści bluszczu w uciążliwym kaszlu i nieżytowym zapaleniu oskrzeli, pomocniczo w astmie i krztuścu u dzieci; również w zaburzeniach miesiączkowania z towarzyszącymi objawami wegetatywnymi i bólami, a także w migrenie. Zewnętrznie stosuje się na rany i miejsca bolesne u cierpiących na gościec stawowy. W lecznictwie ludowym przetwory z bluszczu służą przede wszystkim jako środek łagodzący bóle w postaci okładów, obmywań, kąpieli oraz do płukania w chorobach jamy ustnej i gardła, a także w bólach reumatycznych i artretycznych.


Owocujący bluszcz pospolity. Foto autor. Kwiecień 2009 Ustka.

Opis morfologiczny
Wiecznie zielone pnącze czołgające się po ziemi lub wspinające po murach czy drzewach do wysokości około 20 metrów, z wyraźnym pniem, wieloma rozgałęzieniami i bardzo cienkimi, długimi pędami. Liście skrętoległe, pojedyncze, 3 – 5 klapowe, w zarysie przeważnie owalne, sercowate lub strzałkowate, długości do 10 cm i takiej samej szerokości, długoogonkowe, z wierzchu lśniące, ciemnozielone lub matowozielone, z jaśniejszym rysunkiem, od spodu jaśniej zielone, w chłodniejszych porach roku czerwonawe. Kwiaty zebrane w baldachowate wiechy, płatki korony żółtozielone. Owoce pestkowe, kuliste, wielkości grochu, niedojrzałe brązowe, dojrzałe czarniawe, trujące. 
Bluszcz pospolity. Pas roślinności ochronnej, Ustka 2011.
Bluszcz pospolity porastający drzewo na prywatnej posesji. Ustka, kwiecień 2009.
Kwitnie od września do listopada. Owoce dojrzewają w marcu – kwietniu następnej wiosny. Lubi gleby luźne, bogate w składniki pokarmowe, zasadowe lub kwaśne. Znosi dobrze zacienienie. Spotykany w zaroślach łęgowych, lasach liściastych, na słonecznych zboczach skalnych. Kwiaty zawierają nektar jeszcze późnym latem i jesienią. Jest miejscem gnieżdżenia się i schronieniem dla małych ptaków. W Polsce podlega całkowitej ochronie.  

Do celów leczniczych zbiera się liście bluszczu pod koniec lata z roślin hodowanych i suszy w miejscach zacienionych i przewiewnych. Liście bluszczu - Folium Hederae, są surowcem leczniczym.

Wyciągi z liści bluszczu działają wykrztuśnie, rozkurczowo, przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie. Pobudzają krwawienia miesięcznie u kobiet, a także wykazują słabe właściwości antymitotyczne, a nawet przeciwnowotworowe. W Polsce bluszcz jest rzadko wykorzystywany w lecznictwie, częściej w innych krajach, np. w Niemczech, gdzie w 1968 r. wszedł do lecznictwa oficjalnego i został zamieszczony w farmakopei.

Przetwory z bluszczu należy stosować ostrożnie i nie przekraczać dawek, gdyż mogą wystąpić podrażnienia żołądka i jelit, wymioty i biegunki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *