poniedziałek, 13 czerwca 2016

Bylica pospolita

Młode liście mogą być jedzone na surowo lub gotowane, są jednak bardzo aromatyczne i gorzkie . Wspomagają trawienie tłustych potraw. Używano ich dawniej także do przyprawiania piwa. Ziele bylicy pospolitej pobudza wydzielanie soku żołądkowego i usprawnia trawienie oraz przyswajanie pokarmów. Obniża napięcie mięśni gładkich jelit i dróg żółciowych oraz ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy. Jednocześnie wzmaga wytwarzanie żółci przez wątrobę. W większych dawkach działa toksycznie na glisty jelitowe i owsiki oraz słabo moczopędnie, a także pobudza krwawienia miesiączkowe. Korzenie bylicy nie zawierają goryczy i nie mają wpływu na wydzielanie soku żołądkowego, wykazują natomiast działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a także łagodzą bóle neurogenne.

Bylica pospolita, młody okaz. Foto autor. Ustka, skraj lasu, lipiec 2009.
Opis morfologiczny
Młody, kwitnący okaz bylicy pospolitej. Foto autor. Ustka, promenada, lipiec 2012.
Bylina dorastająca do wysokości 50 - 150 cm, łodyga wzniesiona, w górnej części owłosiona, czerwonawa, z białym rdzeniem w środku, liście skrętoległe, pierzastodzielne, o odcinkach głęboko piłkowanych, pod spodem biało kutnerowate. Koszyczki kwiatowe drobne, jajowate, wełnisto owłosione, bardzo liczne, zebrane w szczytową wiechę. Wszystkie kwiaty rurkowate, o barwie żółtej lub czerwonawej. Kwitnie od lipca do września. Rośnie na nieużytkach, ugorach, przydrożach, w ogrodach. 

Do celów leczniczych zbiera się od lipca do września zakwitające szczyty pędów bylicy pospolitej i  suszy w suszarniach naturalnych w miejscach zacienionych i przewiewnych, otrzymując ziele bylicy pospolitej - Herba Artemisiae. Późną jesienią zbiera się korzenie tej rośliny i suszy w suszarniach ogrzewanych w temp. do 35°C. Otrzymuje się jako surowiec korzeń bylicy pospolitej - Radix Artemisiae.

Najważniejszymi wskazaniami do stosowania przetworów z ziela bylicy pospolitej są nieżyty żołądka i jelit, niedokwaśność, wzdęcia, bóle epigastryczne wywołane skurczem mięśni gładkich przewodu pokarmowego, niedostateczne wytwarzanie żółci oraz jej zastój na tle atonicznym lub skurczowym. Zewnętrznie są wskazane do kąpieli w chorobie reumatycznej. Przetwory z korzenia bylicy pospolitej stosuje się jako środek zmniejszający lub znoszący stany skurczowe jelit oraz dróg żółciowych, zwłaszcza zwieracza wpustu przewodu żółciowego do dwunastnicy, a także w skurczach i bólach brzucha, kolce jelitowej i wzdęciach u dzieci i osób w wieku podeszłym. Napary lub odwary usprawniają nieznacznie przepływ żółci do dwunastnicy i ułatwiają trawienie pokarmów. Olejek eteryczny znalazł zastosowanie jako środek zapachowy w produktach chemii domowej, do aromatyzowania mydła, płynów do zmywania, proszków do prania i innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *