niedziela, 12 czerwca 2016

Chleba naszego powszedniego... O pieczywie długoterminowym słów kilka

Chleb należy do produktów spożywczych, które są podstawą naszego pożywienia. Jak już wielokrotnie wspominałem jestem zwolennikiem zapasów na działce wszystkiego, co mi jest tam potrzebne na co dzień. Zapas wody, prowiantu, ubrań, papierosów... Jak większość ludzi chleb zjadam na co dzień. Na działce też chcę zapas chleba lub jego odpowiednika. Niestety wiadomo, że zwykłe pieczywo nie nadaje się do tworzenia zapasu. Musiałem znaleźć jakiś odpowiednik pieczywa o długim terminie przydatności do spożycia. Nie było to łatwe. Pieczywo to musiało spełnić kilka warunków. Te warunki są bardzo podobne dla wszystkich produktów żywnościowych, z których należy robić zapasy żywnościowe. Jakie to warunki?
1. Produkt musi mieć długi termin przydatności do spożycia. Moje minimum to rok od zakupu. Tylko wtedy robienie większego zapasu ma sens. 
2. Musimy artykuły z zapasów zjadać na co dzień, w czasach niekryzysowych. Aby więc włączyć te produkty do naszych codziennych posiłków, muszą nam smakować. W tym punkcie chodzi przede wszystkim o to, by nasz zapas ulegał rotacji a nie tylko czekał na ciężkie czasy. Kwestia smaku jest oczywiście bardzo subiektywna.
3. Powinno mieć w miarę przystępną cenę. Oczywiście nie mam na myśli najtańszej wersji, ponieważ przeważnie mamy wtedy produkt niesmaczny, niskiej jakości (patrz punkt 2).


Na półkach sklepowych jest dość duży wybór różnego typu długoterminowego pakowanego pieczywa. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Foto maj 2016.
Jakie produkty są dostępne w sprzedaży? Mogę je podzielić na kilka kategorii.
1. Pieczywo pakowane o wydłużonym terminie.
2. Suchary - tosty.
3. Pieczywo chrupkie (zwane przez niektórych styropianem)
4. Sucharki.
5. Wafle ryżowe (lub z innych zbóż).
6. Maca i jej odpowiedniki.
W tym wpisie omówię poszczególne typy pieczywa. Nie jest to podział specjalistyczny ani handlowy. Podziału dokonałem osobiście.

Pakowany chleb. Termin
przydatności do spożycia
2 miesiące. Foto maj2016.
Pieczywo pakowane o wydłużonym terminie przydatności do spożycia. W smaku najbardziej zbliżone do standardowego chleba. Teoretycznie. Mi osobiście nie smakuje zbytnio - mogę je jedynie traktować jako pieczywo awaryjne w domu. Ale szczerze przyznam, że gdyby była sytuacja, w której w domu zabraknie chleba a nie mam możliwości jego kupna, to osobiście wolałbym upiec chleb. Jak już wspomniałem - kwestia gustu.

Suchary typu tosty. Najczęściej minimalny termin przydatności do spożycia wynosi rok. To
Suchary. Tutaj akurat w wersji z rodzynkami. Foto maj 2016.
optymalny termin, wystarczający, by pomyśleć o zrobieniu większego zapasu - powiedzmy takiego na 30 porcji. Oczywiście warto je przetestować, czy nam smakują. Wartości odżywcze zbliżone do pieczywa tostowego - w końcu z niego są robione. W warunkach kryzysowych najbardziej interesować nas powinna kaloryczność. Im więcej kalorii tym lepiej. W końcu chodzi o to, by zapewnić paliwo naszemu organizmowi a nie dbać o linię. Wartość energetyczna w 100 gramach wynosi najczęściej około 350 kcal, czyli akurat w sam raz na śniadanie lub kolację. Oczywiście wiadomo, że tak jak w domu rzadko jadamy sam chleb, tak w tym przypadku warto do tych sucharków coś dodać. Muszę jeszcze tylko jedną rzecz doradzić - ona będzie dotyczyć każdego rodzaju pieczywa pakowanego. Kupujmy opakowania do jednorazowego użytku, czyli takie, które zjemy w czasie jednego pobytu. W domu możemy mieć większe, na kilka dni. Na działce jednak miejmy jednorazowe - w końcu rzadko kto na działce jest codziennie.

Pieczywo chrupkie. Mamy różne wersje, z różnych zbóż. Niektórzy jadają ten typ pieczywa na co
Pieczywo chrupkie, w tym przypadku żytnie. Foto maj 2016.
dzień. Jeśli do tej pory nie jedliśmy takiego chlebka - przetestujmy najpierw, czy nam smakuje. Uwagi takie same jak w przypadku tostów - róbmy zapas w postaci jednorazowych porcji. Kaloryczność zbliżona do tostów. Na rynku mnogość rodzajów tego typu pieczywa - wieloziarniste, graham, pszenne, żytnie, pszenno - żytnie... Jest tego naprawdę sporo, w sklepach wielkopowierzchniowych całe półki. Jest dość tanie, więc zrobienie większego zapasu nie jest zbytnim finansowym obciążeniem. Wybieramy takie, które nam smakuje najbardziej. Podobno można to jeść jak normalne kanapki. Próbowałem. Jakoś mi to nie wychodziło. Natomiast jako sucharki sprawdzały się u mnie idealnie. Termin przydatności do spożycia to okres między rokiem a dwoma od daty produkcji. Najczęściej dwa lata. Dzięki tak długiemu terminowi możemy spokojnie myśleć o zrobieniu większego zapasu na działce.

Sucharki. Mój faworyt. Najbardziej mi smakują. Znane najczęściej jako sucharki bieszczadzkie lub
Suchary bieszczadzkie. Tutaj w wersji bez kminku.
Foto maj 2016.
sucharki wojskowe. Spokojnie mogę stwierdzić, że jest to podręcznikowe pieczywo na wyprawy, na biwaki... Klasyka pieczywa dla biwakowiczów. Występuje w dwóch wersjach - z kminkiem i bez niego. Które wybierzemy zależy od tego czy lubimy kminek. Mi smakują obie wersje. Kaloryczność 100 gram - najczęściej powyżej 350 kcal. Pakowane najczęściej po 6 sztuk - 90 gram. Jedno typowe opakowanie zapewnia więc nam śniadanie lub kolację. Jednym opakowaniem spokojnie możemy się najeść. Termin przydatności to dwa lata od daty produkcji. Długi termin przydatności, jednorazowe opakowanie, niepowtarzalny smak, powodują, że ten produkt jest moim faworytem. To właśnie te sucharki są u mnie bazą pieczywa w altankowej spiżarce. Zjadam je na bieżąco, więc nie ma problemu z rotacją zapasów. Staram się zawsze utrzymywać minimalny poziom zapasu tego produktu na poziomie minimum 50 opakowań. Wbrew pozorom to nie jest jakoś przesadnie dużo. Zakładając, że jedno opakowanie to jeden posiłek, wtedy okaże się, że taki zapas to raptem 25 dni pobytu.
Różne typy wafli, dostępne w jednym ze sklepów.
Foto maj 2016.

Wafle ryżowe lub z innych zbóż. Nie jestem zbytnio w stanie wypowiedzieć się na ich temat,

ponieważ ich nie kupowałem do tej pory. Nie spełniały one dla mnie jednego warunku - nie znalazłem w sprzedaży opakowań odpowiednio małych. Nie miałem ochoty testować z dużych opakowań. Kaloryczność przeważnie powyżej 300 kcal / 100 gram.

Maca i jej odpowiedniki. W sklepach dostępne tradycyjne, bez żadnych dodatków oraz z różnymi dodatkami. Opakowania najczęściej w granicach 100 - 200 gram. Kaloryczność
Typowe maca dostępne w jednym ze sklepów. Foto maj 2016
przyzwoita powyżej 350 kcal / 100 gram. Smakowe mogą się nie sprawdzić. Tradycyjne bez dodatków możemy zastosować zarówno do posiłku na słodko, jak i na słono. Uwagi jak w przypadku pozostałych rodzajów pieczywa - kupujmy opakowania na jednorazowy posiłek lub dwa posiłki oraz sprawdźmy czy nam taki produkt smakuje. Przyzwoity termin przydatności do spożycia oraz uniwersalność zastosowań sprawiają, że mogą być bardzo dobrym zamiennikiem pieczywa.

Suchary bieszczadzkie 1 opakowanie - pierwsze od lewej - 90 gram.
Sucharki tostowe 2 opakowania - każde po 45 gram - razem 90 gram.
Wafle 3 opakowania - każde po 30 gram - razem w 3 opakowaniach 90 gram.
Foto maj 2016.
W przypadku większości omawianych produktów kaloryczność w 100 gramach wynosi powyżej 300 kcal. Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Ile to jest 100 gram przedstawianych substytutów chleba? Powszechnie przyjmuje się, że na przykład wafle ryżowe są pokarmem niskokalorycznym. Z czego to wynika? Już pokazuję. Na powyższym zdjęciu przedstawiłem porcje sucharów bieszczadzkich, sucharków tostowych oraz wafli. Jak widać suchary beskidzkie w 1 opakowaniu mają już 90 gram, natomiast, by spożyć 90 gram wafli musielibyśmy zjeść 3 opakowania. Opakowanie sucharów bieszczadzkich to 6 sucharów, sucharków tostowych to 4 sztuki, wafle w opakowaniu mają 7 sztuk. Jeśli więc chcemy szybko uzupełnić kalorie - suchary beskidzkie są rozwiązaniem bardzo dobrym. By dostarczyć naszemu organizmowi około 300 kcal musimy zjeść odpowiednio:
- 6 sucharów bieszczadzkich
- 8 sucharów tostowych
- 21 wafli
Wafle więc idealnie nadają się jeśli chcemy się odchudzać. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *