wtorek, 7 czerwca 2016

Co jest niezbędne a z czego możemy zrezygnować w celu ewakuacji?

Jakie warunki musi spełniać cel ewakuacji, aby można było się do niego awaryjnie wprowadzić o każdej porze roku? Co należy uznać za bezwzględne minimum, a co tylko jako dodatkowe udogodnienia? Nasze wyposażenie możemy podzielić na absolutnie niezbędne oraz poprawiające komfort. Wyposażenie absolutnie niezbędne umożliwi nam spełnienie podstawowych potrzeb niezależnie od pory roku. Wyposażenie poprawiające komfort ma nam umilić spędzanie czasu na działce oraz podczas awaryjnego mieszkania na działce. W tym wpisie postaram się podsumować, co nasz cel ewakuacji musi posiadać. Dotyczyć to będzie nie tylko altanki, ale także każdego celu ewakuacji. Co oprócz altanki może być celem ewakuacji? Jako awaryjne mieszkanie może służyć także samochód osobowy, jeśli odpowiednio go dostosujemy.  
Jakie są nasze podstawowe potrzeby? Oczywiście nic odkrywczego nie napiszę ;-). 
1. Musimy pić.
2. Musimy jeść.
3. Musimy się wyspać.
4. Musimy mieć zapewnioną odpowiednia temperaturę.
5. Musimy czuć się w miarę bezpiecznie. 
6. Musimy mieć możliwość udzielenia sobie podstawowej pierwszej pomocy. 
7. Musimy oddychać - sprawa oczywista, często zapominana i pomijana. 
W naszym celu ewakuacji należy sobie zapewnić takie warunki, by te potrzeby spełnić. W przeciwnym wypadku miejsce ewakuacji nie spełnia podstawowych standardów. Wbrew pozorom nie jest to ani trudne, ani drogie. 
Nasz cel ewakuacji musi spełniać następujące standardy:

1. Minimalne wymiary (dla jednej osoby) to 2 * 1,5 metra oraz 2 metry wysokości (może być niższy, ale 1,5 metra to minimum). Jest to wymiar minimalny, niezależnie od tego czy planujemy zrobić altankę, ziemiankę, szałas czy dostosować samochód. W przypadku gdy planujemy nasz cel ewakuacji dla większej ilości osób dodajemy co najmniej 0,8 metra dla każdej osoby. Jest to minimalna ilość powierzchni, by mieć w celu ewakuacji miejsce do spania oraz przechowywania podstawowych sprzętów. Wymiary te możemy zmienić, gdy zamierzamy zastosować łóżka piętrowe. Muszę jednak zastrzec jedną rzecz. Są to wymiary do ewakuacji osób dorosłych, ewentualnie razem z odchowanymi dziećmi. W przypadku, gdybyśmy musieli dostosowywać ilość miejsca do ewakuacji razem z małymi dziećmi, należy do powierzchni minimalnej doliczyć kwadrat o boku 2*2 metry, jako przestrzeń do zabawy dla dziecka. Małżeństwo z małym dzieckiem potrzebować więc będzie minimum altanki o długości 4 metrów szerokości co najmniej 2 metry. Mniejsza altanka (lub cokolwiek innego pełniące funkcję schronu) nie będzie się nadawać do ewakuacji razem z dziećmi. 

2. Możliwość spania. Sprawa oczywista - w celu ewakuacji musi być jakieś łóżko lub co najmniej materac albo możliwość rozwieszenia hamaka. Najlepsze jednak byłoby łóżko, które od razu pełniłoby funkcję schowka, chociażby na pościel. Oczywiście samo łóżko to nie wszystko, będziemy potrzebować jakiejś pościeli, lub jej odpowiednika. W naszym awaryjnym miejscu zamieszkania musimy mieć co najmniej jeden śpiwór letni, jeden cieplejszy oraz koc (najlepiej kilka). 

3. Ogrzewanie oraz odpowiednie ocieplenie. Jest to rzecz niezbędna, jeśli nasz cel ewakuacji ma się nadawać do wprowadzenia się o każdej porze roku. W naszym miejscu ewakuacji powinien więc być jakiś piec, kominek lub inne urządzenie grzewcze. Rozsądne byłoby, gdyby to urządzenie było w miarę tanie w eksploatacji. 

4. Ubrania na zmianę. Już nie chodzi o to, by na działce mieć rozbudowaną garderobę, ale powinniśmy zadbać o możliwość przebrania się po dotarciu do celu ewakuacji. 

5. Możliwość przygotowania posiłków. Oznacza to zarówno to, by w naszym awaryjnym mieszkaniu były podstawowe urządzenia do gotowania (dowolna kuchenka lub coś co spełni jej funkcję), naczynia ale i podstawowy zapas żywności. Zgromadzenie podstawowego prowiantu na tydzień nie jest ani trudne, ani kosztowne. Na upartego mogą to być zupki chińskie - lepsze to niż nic. 

6. Możliwość napicia się. W domach bieżąca woda jest sprawą tak oczywistą, że wiele osób nie docenia tego dobrodziejstwa. W naszym celu ewakuacji powinniśmy zadbać o stały zapas minimum 50 litrów wody, która po przegotowaniu będzie nadawać się do picia. Opakowanie kawy i herbaty też powinno się w altance znaleźć, ale nie jest to już tak bardzo niezbędne. 

7. Poczucie bezpieczeństwa. Chodzi mi przede wszystkim o to, by nasz cel ewakuacji miał realne zamknięcie, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Namiot w takiej sytuacji odpada - zamknięcie chroni co najwyżej przed mniejszymi zwierzątkami. Szałasu też nie zabezpieczymy przed wejściem osób niepowołanych. Tutaj także należy doliczyć dowolne źródło światła (latarka, lampa naftowa - cokolwiek). 

8. Możliwość oddychania. Potrzeba oczywista. W przypadku altanek, szałasów, namiotów, samochodów możemy ten czynnik pominąć. Jednak, gdy planujemy budować schron ziemny, to właśnie kwestia odpowiednio przemyślanej wentylacji będzie kwestia kluczową. 

9. Apteczka ze środkami opatrunkowymi oraz lekami przeciwbólowymi.

10. Drobne narzędzia, jak chociażby nóż, siekierka, młotek, sznurki, gwoździe...

Podsumowując. Nasz cel ewakuacji to pomieszczenie o minimalnych wymiarach od 2*1, 5 do 2*4 metry. Jest to lokum ocieplone i ogrzewane, z zamknięciem od zewnątrz i wewnątrz, z łóżkiem, materacem i śpiworem, w którym jest zapas wody, pożywienia oraz dowolnego typu kuchenka. W przypadku schronu podziemnego musimy zadbać a wentylację pomieszczenia.
Wszystkie powyższe warunki celu ewakuacji muszą być spełnione łącznie, by nasz cel nadawał się do wprowadzenia awaryjnego w każdej chwili, o każdej porze roku. Brak spełnienia któregokolwiek dyskwalifikuje całkowicie nasz azyl, ponieważ nie zaspokaja naszych podstawowych biologicznych potrzeb.
Z czego możemy zrezygnować w naszym celu ewakuacji? Ze wszystkich udogodnień, takich jak telefon awaryjny, radio, komputer dowolnego typu, telewizor... Te wszystkie rzeczy poprawiają nam komfort przebywania w celu ewakuacji zarówno w sytuacji awaryjnej jak i codziennej. Są oczywiście bardzo przydatne, nie powinniśmy z nich rezygnować, ale konieczne nie są. Jeśli dopiero zaczynamy organizować sobie cel ewakuacji, powinniśmy przede wszystkim opracować go najpierw tak, by nadawał się on do wprowadzenia w każdej chwili i by spełniał nasze podstawowe biologiczne potrzeby. Dopiero jeśli to jest spełnione, to możemy myśleć o poprawie komfortu. Jeśli te priorytety pomieszamy to urządzimy sobie co najwyżej domek letniskowy (w przypadku altanki na działce) a nie cel ewakuacji. W sumie też fajna rzecz, ale nie o to chodzi w prepperingu. Co ważne - starajmy się, by nasz cel ewakuacji był jak najbardziej niezależny od dostaw z zewnątrz. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *