niedziela, 12 czerwca 2016

Co można zrobić, gdy musimy spać w zimnym pomieszczeniu?

Czasem musimy spać w zimnym lub zbyt chłodnym pomieszczeniu. Nie mam na myśli jedynie warunków działkowych lub biwaku. Wbrew pozorom taka sytuacja może się przydarzyć w naszych mieszkaniach. Oczywiście jest to problem w miesiącach zimowych. Jakie to sytuacje?
1. Awaria ogrzewania w naszych mieszkaniach.
2. Pod namiotem w czasie chłodniejszych nocy (wcale nie musi być to zima, latem nawet temperatura w nocy może zaskoczyć)
3. Na działce w altance na chłodniejsze noce.
4. W samochodzie, gdy utkniemy zimą na trasie.

Na takie sytuacje kiedyś w domach niektórzy mieli termofory. Cóż to są za urządzenia? Banalnie prosta rzecz. Powiedzmy, że był to rodzaj grubościennego, gumowego płaskiego worka, do którego wlewało się gorącą lub ciepłą wodę. Kładziemy je sobie pod pościel i gorąca woda jest źródłem ciepła pod kołderką lub śpiworem.  Takie wynalazki można dzisiaj także kupić - koszt powinien się zamknąć w kwocie 10 zł. Zalecam mieć coś takiego w naszych domach. Bardzo przydatne na biwaki, kempingi. Naprawdę warto kupić co najmniej jeden. Jak sobie jednak poradzić w sytuacji, gdy taki termofor faktycznie bardzo by nam się przydał, a niestety go nie mamy. Z pomocą przychodzą nam wtedy butelki plastikowe (ewentualnie szklane). Napełniamy je gorącą wodą, możemy je lekko owinąć ręcznikiem lub ściereczką, by się od nich zbytnio nie poparzyć. Takie rozwiązanie całkowicie spełni swoją rolę. Nie teoretyzuję teraz. Zostało ono sprawdzone u mnie wielokrotnie - kilka razy na działce oraz w domu. Kilka lat temu byłem zmuszony spać w grudniu w domu po pożarze - ogrzewania nie było, okna musiałem mieć otwarte, ze względu na zadymienie pomieszczeń. W tamtym czasie to rozwiązanie przeszło próbę bojową - w mieszkaniu temperatura ujemna a pomimo tego pod kołdrą było mi wystarczająco ciepło. Zakładam, że każdy w domu jakieś puste butelki lub słoiki znajdzie. Napełnione gorącą wodą, owinięte szmatką lub ręcznikiem, włożone w pościel dadzą nam odpowiednie ciepło. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *