środa, 8 czerwca 2016

Czosnaczek pospolity

Czosnaczek zastępuje czosnek w potrawach. Liście dodawać można do sałatek, zup, sosów, placków ziemniaczanych, past itp.
Czosnaczek pospolity. Foto autor, czerwiec 2013.
Osobiście stosuję świeże, młode liście, traktując je jako swego rodzaju przyprawę. Niewielki jej dodatek poprawia smak gotowanej gwiazdnicy pospolitej. Odradzam stosowanie jej w większych ilościach, chociażby z uwagi ba ostry smak. Traktować ją raczej jako przyprawę.


Roślina roczna lub dwuletnia dorastająca do 1,2 metra wysokości. Łodyga wyprostowana, żeberkowana, skrętolegle ulistniona. Liście nerkowatosercowate, karbowane lub ząbkowane. Kwiaty drobne, białe, zebrane w szczytowe grona. Płatków korony i działek kielicha po 4, płatki dwa razy dłuższe od działek. Owocem jest łuszczyna. Kwitnie od maja do czerwca. Pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Rośnie w lasach, zaroślach, na przydrożach.
Jej zapach jest charakterystyczny - czosnkowy, silniejszy po roztarciu liści. Smak liści jest ostrawy, lekko piekący. Częścią jadalną są liście, nasiona i wierzchołki roślin. Jest źródłem wapnia, żelaza, fosforu a młode liście zawierają dość dużo witaminy C.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *