środa, 8 czerwca 2016

Gwiazdnica pospolita

Kiedyś sprzedawano ją w pęczkach na bazarach dużych miast. Jej młode ziele ma specyficzny, odświeżający smak i nadaje się do spożycia zarówno na surowo jak i gotowane jako jarzyna. Można ją dodawać do sałatek i twarożków. Po ugotowaniu smak gwiazdnicy wydaje się mało zdecydowany i dlatego warto łączyć ją z innymi warzywami lub odpowiednio przyprawiać. Aby zachować maksymalną ilość składników odżywczych nie należy jej dodawać do potraw wcześniej niż kilka minut przed końcem gotowania. Świeże młode listki do celów kulinarnych zbiera się od marca. Można ją znaleźć również zimą pod śniegiem. Zebrane w czasie kwitnienia stają się włókniste.
Gwiazdnica pospolita. Foto autor, maj 2013.

Jej istnienie i ekspansywność – także zimowa – świadczy o mądrości natury! Pomaga ona bowiem rekultywować wyjałowioną glebę – wcale jej nie niszczy, gdyż ukorzenia się wyjątkowo płytko. Stanowi też pożywienie dla ptaków i zwierząt w okresie, kiedy o nie wyjątkowo trudno. A dawniej jedli ją także ludzie! Mało kto dziś pamięta, że dla biedaków była cennym źródłem witamin na przednówku, kiedy to wszystkim brakowało świeżej zieleniny. Zresztą nie pogardzali zielem gwiazdnicy i bogacze, jest ona bowiem nie tylko zdrowa, ale i smaczna. Nasze prababcie naparami i wywarami z tego zielska poiły swych mężów po większych popijawach, gdyż łagodziło to skutki przepicia.

Osobiście stosuję posiekane liście gwiazdnicy w sposób analogiczny do rzeżuchy ogrodowej - jako dodatek do sałatek, twarożku. A jak mnie napadnie na większe jej zbiory duszę z dodatkiem czosnku lub czosnaczku pospolitego na podobieństwo szpinaku.
Roślina jednoroczna lub dwuletnia dorastająca do 40 cm wysokości. Łodygi rozesłane, obłe, z jedną linią włosków. Liście jajowate, dolne długoogonkowe, górne siedzące. Kwiaty białe, z pięcioma głęboko rozciętymi płatkami i pięcioma działkami kielicha. Słupek 1 z 3 szyjkami. Owocem jest wielonasienna kulista torebka. Kwitnie praktycznie cały rok. Pospolita na całym niżu, w górach dochodzi do piętra regla górnego. Rośnie na wilgotnych polach, ugorach, ogrodach, przydrożach, trawnikach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *