niedziela, 12 czerwca 2016

Jaki spiwór do altanki?

Na rynku jest masa całego typu śpiworów. Można przyznać, że przeciętnemu człowiekowi ciężko się w tej kwestii połapać. W warunkach altankowych nie ma zbytnio sensu mieć kołdry i pościeli. Z mojego osobistego doświadczenia stwierdzam, że najlepiej w takie warunki nadaje się śpiwór oraz zwykły koc. No i oczywiście jakaś poduszka, ale tutaj wychodzimy z założenia, że jakakolwiek aby nam pasowała. W tym wpisie kilka słów o śpiworach. Dla osób bardziej zainteresowanych tą tematyką odsyłam do stron bardziej specjalistycznych...Nie wchodząc zbytnio w szczegóły można wyróżnić następujące typy śpiworów:
Takie oznaczenia muszą się znaleźć na opakowaniu śpiwora. Nie są one w pełni wystarczające, ale dobre i to. Widać tutaj
zakresy temperatury optymalnej (tutaj akurat 1014 st. C) oraz minimalnej (w tym przypadku 4 st. C). Na podstawie
zakresu temperatur łatwo można wywnioskować o typie śpiwora - w tym przypadku jest to śpiwór letni. Foto autor, listopad 2015.
1. Śpiwory letnie zwane czasem schroniskowymi. Jak sama nazwa wskazuje nadają się do spania w
Śpiwór letni, częściowo rozłożony, typ mumia.
Foto autor, listopad 2015.
nich gdy temperatury mamy typowo letnie. To najlżejszy, najtańszy typ śpiworów. Za 20 zł już są dostępne w sklepach sieciowych. Nie utrzymują zbyt dobrze ciepła, ale ciężko mówić, że to ich wada. Wynika to po prostu z ich przeznaczenia. Mają stanowić lekkie przykrycie. Rozwiązanie wystarczające w okresie od powiedzmy maja do sierpnia/września. Oczywiście do altanki, nie pod namiot. Czasem warto by były uzupełnione kocykiem, tak na wszelki wypadek. Od czerwca do sierpnia całkowicie wystarczające. Ich temperatura komfortowa wahać się będzie w granicach od 5 do 15 stopni Celcjusza. Mam na myśli temperaturę minimalną. Temperatura komfortowa w ich przypadku będzie oscylować wokół 15-20 st.C. Dostępne są dwie podstawowe ich wersje budowy:mumia oraz koperta.

2. Śpiwory trzysezonowe. Są już cieplejsze, droższe, nadają się na nocleg od wiosny do jesieni.
Śpiwór trójsezonowy. Już trochę podniszczony, mam go w
posiadaniu od około 2002 roku. Foto autor, listopad 2015. 
Temperatura komfortowa w przypadku tego typu śpiworów waha się od minus 5 do plus 5 stopni Celcjusza. Według mnie taki spiwór najlepiej wybrać do altanki. Najlepsza budowa typu mumia lub jej odpowiedniki. Śpiwory kopertowe zbytnio się nie nadają (mają gorsze parametry termoizolacyjne.
3. Śpiwory zimowe. W ich przypadku temperatura komfortowa to minus kilkanaście stopni Celcjusza. Ich cena do najniższych nie należy. Nie ma szans kupić ich za 100 zł, no chyba, że używane od kogoś. Najniższa cena tego typu śpiworów zaczyna się od 200 zł. Są już cięższe, bo mają więcej wypełnienia. Według mnie rozwiązanie zbyteczne. Zakładam, że zimą w altance sypiać nie będziemy lub mamy możliwość ogrzewania altanki.
Gdy naprawdę robi mi się zimno, to wkładam mój śpiwór letni w trzysezonowy i takie rozwiązanie jest naprawdę
wystarczające. Foto autor, listopad 2015. 
4.Śpiwory ekspedycyjne. Tutaj na ich temat rozpisywać się nie będę. To specjalistyczne śpiwory, w których możemy spać nawet przy minus 20 lub minus 40 stopniach Celcjusza. Ceny od ponad tysiąca złotych.
Podsumowując. Jeśli nie szykujemy się na noclegi poza sezonem letnim w altance to śpiwory letnie
będą wystarczające. Warto jednak zainwestować w śpiwory trzysezonowe, jeśli bierzemy pod uwagę noclegi wiosną oraz jesienią. Nawet w okresie zimowym używam śpiworu trójsezonowego, oczywiście wtedy ogrzewam sobie minimalnie w altance. W sytuacjach, gdy odczuwam zimno używam dwóch śpiworów - jeden w drugim. Rzadko jednak musiałem takie rozwiązanie zastosować. Kiedyś zrobiłem na sobie następujący eksperyment. W styczniu, gdy na zewnątrz było minus kilkanaście stopni w nocy, postanowiłem nie rozpalać w altance. W altance minus 11-12 st. C. W takim zestawie było mi naprawdę ciepło. Dlatego właśnie nie planuje  w najbliższym czasie zakup śpiwora typowo zimowego.  O tym jak dbać o śpiwór, bez zbytnich ceregieli, będzie w innych wpisach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *