niedziela, 12 czerwca 2016

Jakie są nasze podstawowe potrzeby

Jakie są nasze podstawowe potrzeby, które bezwzględnie musimy zaspokoić? Analizując piramidę potrzeb Maslowa, widzimy, które z potrzeb są  priorytetowe. Przede wszystkim musimy zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Sprawa jest prosta. Musimy zaspokoić swoje potrzeby pokarmowe (jedzenie i napoje), mieć możliwość wyspania się i odpoczynku, dostęp do toalety, nie dygotać z zimna, nie odczuwać bólu fizycznego. To podstawowe potrzeby biologiczne naszego organizmu. Musimy zaspokoić je niezwłocznie po ich pojawieniu się. Gdy poczujemy głód, chcemy zjeść cokolwiek jak najszybciej. Gdy nas coś boli myślimy przede wszystkim o tym co tu zrobić, by ból ustąpił. Wynika to ze zwykłego instynktu samozachowawczego. Dalsza grupa potrzeb to potrzeba bezpieczeństwa. Skupię się tu przede wszystkim na aspekcie posiadania odpowiedniego schronienia, w którym mam gdzie funkcjonować, jeść, spać, odpoczywać, w którym jest ciepło, które jest w miarę bezpieczne. Co więc potrzebujemy? Co musimy sobie w pierwszej kolejności zapewnić?
1. jedzenie oraz możliwość przygotowywania i magazynowania posiłków
2. napoje (dostęp do wody pitnej i możliwość jej magazynowania)
3. miejsce gdzie będziemy załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne 
4. możliwość zachowania podstawowej higieny osobistej (tu także kłania się dostęp do wody i możliwość jej magazynowania)
5. odpowiednie ubranie
6. schronienie, w którym będzie nam ciepło i które będzie w miarę zabezpieczone przed intruzami
7. podręczna apteczka, przez co rozumiem nie tylko apteczkę pierwszej pomocy, ale także możliwość dostępu do środków i metod mających na celu likwidację pojawiających się stanów chorobowych, zranień, bólu, itp. 
Możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb będę rozważać w kolejnych wpisach na łamach tej strony. Potrzeby z punktów 1, 2, 3 mogą się okazać stosunkowo łatwe do zaspokojenia w sytuacji kryzysowej. W naszej strefie klimatycznej stosunkowo łatwo znaleźć wodę i pożywienie.  Wystarczy trochę samozaparcia, wiedza i odpowiednie umiejętności. Odpowiednio zbudowane zapasy też są stosunkowo łatwe do wykonania. Wyzwaniem będzie natomiast spełnienie punktu 6 - odpowiedniego schronienia. Gdy już zapewnimy sobie odpowiednie schronienie, które stanie się naszym "domem" szybko zorganizujemy sobie możliwość zachowania podstawowej higieny a po pewnym czasie podręcznej apteczki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *