wtorek, 14 czerwca 2016

Kocanka piaskowa

Wyciągi z kocanki zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Przywracają im prawidłową ruchowość i ułatwiają przepływ żółci. Zwiększają jednocześnie czynność żółciotwórczą komórek wątroby. Kwiaty kocanki nieznacznie zwiększają wydzielanie soków trawiennych. Pobudzają trawienie i przyswajanie składników pokarmu, przywracają prawidłową amplitudę ruchów perystaltycznych. Ponadto zmniejszają stan zapalny błony śluzowej żołądka. Wykazują słabe działanie moczopędne i bakteriobójcze.

Kocanki piaskowe. Foto autor. Skraj lasu, Ustka, lipiec 2012.

Opis morfologiczny
Bylina o zdrewniałym kłączu, dorastająca do wysokości 10 - 40 cm. Łodyga wzniesiona, pojedyncza, srebrzystokutnerowata, gęsto ulistniona. Liście dolne jajowatopodłużne, ogonkowe, górne równowąskolancetowate, obustronnie wełnisto filcowate, siedzące. Koszyczki kwiatowe zebrane w luźne, szczytowe baldachokształtne kwiatostany. Wszystkie kwiaty rurkowate, żółte, łuski okrywy koszyczka żółte lub pomarańczowe. Kwitnie od lipca do października. Rośnie na murawach piaskowych, wydmach nadmorskich, ugorach, suchych zaroślach i lasach. Pospolita na całym niżu. W Polsce objęta częściową ochroną gatunkową

Kocanki piaskowe. Foto autor. Ustka, skraj lasu, lipiec 2012.
Zastosowanie i działanie lecznicze
Do celów leczniczych zbiera się w początkach kwitnienia, z naturalnych stanowisk, całe kwiatostany bez szypułek i suszy rozłożone cienką warstwą w cieniu i przewiewie. Suszone zbyt wolno żyją nadal, wytwarzają nasiona i rozpadają się w postaci puchu, dając produkt niepełnowartościowy. Surowcem jest kwiatostan kocanki - Inflorescentia Helichrysi (syn. kwiat kocanki - Flos Helichrysi lub Flos Stoechados citrini).

Kwiaty kocanki, stosowane w dawkach leczniczych, nie wykazują działania szkodliwego na organizm. Wyciągi z kocanki stosuje się w niewydolności wątroby spowodowanej nieznacznym, przewlekłym uszkodzeniem miąższu, w niedostatecznym wytwarzaniu żółci, również w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, zastoju żółci i wynikających z tego zaburzeniach trawiennych. Pomocniczo w kamicy żółciowej i po operacjach dróg żółciowych. Niekiedy w połączeniu z innymi surowcami jako lek pomocniczy w bezsoczności żołądkowej. W lecznictwie ludowym stosuje się kwiaty kocanki również w chorobie reumatycznej i skazie moczanowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *