wtorek, 14 czerwca 2016

Koniczyna łąkowa

Przetwory z koniczyny działają moczopędnie i wykrztuśnie, zmniejszają stan zapalny oskrzeli i objawy dusznicy. Wyciągi wodne pobudzają czynność wątroby i pęcherzyka żółciowego, regulują czynności przewodu pokarmowego, ułatwiają wypróżnienia i poprawiają apetyt. Zewnętrznie działają przeciwświądowo, przeciwbólowe i przeciwzapalnie.
Kwitnąca koniczyna łąkowa. Foto autor. Ustka, skraj lasu, lipiec 2012.

Opis morfologiczny
Bylina dorastająca do 20 - 50 cm wysokości. Łodyga wzniesiona lub nieco pokładająca się, owłosiona. Liście trójlistkowe. o listkach jajowatych lub eliptycznych, każdy z jasną półksiężycowatą plamką. Kwiaty motylkowe, purpurowoczerwone, pachnące, skupione  w głowiastych kwiatostanach. Kielich zrosłodziałkowy, owłosiony. Pręcików 10, słupek 1. Owocem jest drobny, jednonasienny strąk. Bardzo pospolita na całym niżu, w górach dochodzi do piętra alpejskiego. Rośnie an pastwiskach, łąkach, zaroślach, przydrożach. Roślina pastewna. Kwitnie od maja do września. 

Zastosowanie i działanie
Do celów leczniczych zbiera się od maja do września rozwinięte główki kwiatowe wraz z szypułką długości około 7 cm i górnymi liśćmi i suszy na powietrzu w przewiewnym miejscu lub suszarni ogrzewanej. Otrzymuje się jako surowiec ziele koniczyny. Niekiedy zbiera się również same główki kwiatowe, bez szypułek i liści, dające po wysuszeniu, jako surowiec, kwiat koniczyny.

Przetwory z koniczyny, stosowane w zalecanych dawkach, nie wywołują objawów szkodliwych.
Odwary z ziela i kwiatów koniczyny czerwonej stosuje się w zaburzeniach pokarmowych, zaparciach i braku apetytu, również jako słaby środek moczopędny. Ponadto jako środek wykrztuśny w nieżytach górnych dróg oddechowych. Zewnętrznie do płukania w nieżycie jamy ustnej i gardła, a w postaci okładów i kąpieli - w świądzie skóry, niezbyt rozległych oparzeniach I i II stopnia, trudno gojących się ranach i ropniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *