wtorek, 14 czerwca 2016

Podbiał pospolity

Odwary z liści podbiału powlekają błony śluzowe jamy ustnej i gardła oraz zmniejszają podrażnienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Powodują spęcznienie i rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz pobudzenie ruchów nabłonka rzęskowego, a tym samym wyzwalają odruch wykrztuśny. Jednocześnie flawonoidy łagodnie obniżają napięcie mięśni gładkich górnych dróg oddechowych i oskrzeli oraz ułatwiają odkrztuszanie. Zawarte natomiast w odwarze garbniki działają przeciwzapalnie i ściągające na błony śluzowe jamy ustnej, gardła oraz przełyku, a olejek eteryczny nieznacznie przeciwbakteryjnie. Kwiaty podbiału wywierają silniejsze od liści działanie rozkurczowe, natomiast słabsze powlekające i ściągające.

Podbiał pospolity, liście. Foto autor. Ustka, skraj lasu, lipiec 2012.

Opis morfologiczny
Bylina wysokości do 20 cm. Kłącze pełzające. Bezpośrednio z niego wyrastające liście o blaszkach okrągławosercowatych, ząbkowanych, pod spodem pajęczynowato kutnerowatych. Bezlistne pędy kwiatonośne rozwijają się przed rozwojem liści, są pokryte łuskami i zakończone koszyczkami kwiatowymi. Kwiaty złocistożółte, zarówno języczkowate, jak i rurkowate. Owocem jest niełupka z puchem kielichowym. Kwitnie od marca do kwietnia. Pospolity na niżu. W górach sięga po piętro kosodrzewiny. Rośnie na otwartych i wilgotnych gliniastych miejscach, brzegach wód, przydrożach, ugorach, nieużytkach. 

Kwitnący podbiał pospolity. Foto autor.Ustka, klify, kwiecień 2009.
Zastosowanie i działanie
Do celów leczniczych zbiera się młode, ale dobrze już rozwinięte liście, wolne od plam, bez ogonka lub z jego resztką i suszy w cieniu oraz przewiewie rozłożone cienką warstwą. Lepiej jest suszyć w suszarni ogrzewanej w temp. do 40°C. Surowcem jest liść podbiału - Folium Farfarae. Niekiedy zbiera się rozkwitające koszyczki podbiału bez szypułek i suszy możliwie szybko w temp. do 40° w suszarni ogrzewanej. Otrzymuje się jako surowiec kwiat podbiału - Flos Farfarae. Obydwa surowce należy przechowywać w woreczkach, w miejscach suchych i zacienionych.

Ze względu na obecność niewielkich ilości alkaloidów pirolizydynowych należy unikać dłuższego stosowania przetworów z podbiału.

Przetwory z liści podbiału stosuje się w lekkich stanach nieżytowych błon śluzowych górnych dróg oddechowych, z objawami bólu w gardle oraz utrudnionym przełykaniu i odkrztuszaniu. Ponadto jako lek pomocniczy w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, osłabieniu odruchu wykrztuśnego i w zanikowym, suchym nieżycie gardła u palaczy tytoniu oraz osób w wieku podeszłym. Niekiedy podaje się liść podbiału w mieszankach w stanach zapalnych przełyku. Kwiat podbiału znajduje zastosowanie w nieżytach błon śluzowych górnych dróg oddechowych o łagodnym przebiegu, zwłaszcza u osób starszych, u których częściej obserwuje się skurcz oskrzeli. Również w celu złagodzenia kaszlu i ułatwienia odkrztuszania w przypadku tzw. kaszlu suchego. Zewnętrznie odwary z kwiatów podbiału stosuje się w postaci obmywań i okładów w łojotokowym zapaleniu skóry, stanach zapalnych i odczynach rumieniowych skóry, a także w oparzeniach słonecznych I i II stopnia. Ponadto w celach kosmetycznych na tłustą cerę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *