niedziela, 12 czerwca 2016

Rośliny strategiczne na działce

Co określam mianem roślin strategicznych? Otóż są to warzywa, owoce i zioła, które w mojej opinii są na działce niezbędne, które "muszą" się znaleźć na działce, jeśli chcemy w razie konieczności ewakuacji do naszej altanki w ogródku mieć zapewnione pożywienie. Ponadto roślina strategiczną określam taka, która spełnia następujące warunki (najlepiej łącznie):
1. Jest łatwa w uprawie, niezawodna. Warzywo to (lub zioło i owoc) urośnie zawsze, przy zachowaniu minimum opieki nad nim. 
2. Musi być łatwa w przechowywaniu, lub zimująca w gruncie. Nie dotyczy to wczesnych, wiosennych warzyw. 
3. Powinna dawać wysoki plon. 
4. Powinniśmy ją jeść. Pewnie to oczywiste, ale wolałem to zastrzec. Jeśli ktoś na przykład nie lubi potraw z cukini, to nie włączy tego warzywa do tej listy. 

1. Rzodkiewka
Warzywko to możemy spokojnie wysiewać w lutym - marcu. Traktować je możemy jako przedplon dla innych warzyw wysiewanych w maju - czerwcu (chociażby w maju - czerwcu możemy sadzić fasolkę szparagową). W zależności od klimatu i miejsca wysiewu plonu możemy się spodziewać w kwietniu - maju. Jest bardzo łatwa w uprawie, raczej niezawodna - zawsze da plon. Jako ciekawostkę podam, że młode liście są także jadalne i smaczne (to oczywiście kwestia gustu). Kilkukrotnie na działce gotowałem sobie zupę z naci rzodkiewki. Na surowo liście są idealne do wiosennych sałatek. Warto wziąć to pod uwagę podczas zbiorów i przerywki tego warzywa.

2. Sałata
Zaliczyłem ja do roślin strategicznych z powodu wczesnego plonu. O zastosowaniu tego warzywa liściowego chyba nie muszę wspominać. Jadane głównie na surowo jako dodatek nowalijkowy. Wysiew od lutego do marca - kwietnia. Gdy dysponujemy tunelem foliowym możemy w nim wysiać sałatę już w styczniu. Plonów możemy spodziewać się od marca do maja. Mało kto zdaje sobie sprawę, że sałatę możemy także kisić. Warto się tego podjąć, gdy okaże się, że wyrosło nam jej dość dużo i musimy ją szybko zebrać (chociażby z powodu chęci zwolnienia zagonu dla innych warzyw). Kiszona sałata bardzo znacznie traci swoją objętość.

3. Szpinak
Wysiewamy od marca. W tunelach foliowych możemy pokusić się na wysiew już w lutym. Jeśli aura dopisze to plon możemy mieć w tunelu już w marcu - kwietniu. Jeśli nie dopisze - cóż - czekamy do maja. Daje pewny plon najpóźniej w maju. Spożywać możemy gotowane, duszone i na surowo. Przyznam, że w świeżej formie na surowo, jako sałata smakuje mi najbardziej. Według mnie lepsze od sałaty masłowej. 

4. Ziemniaki
Z uwagi na to, że w naszym regionie ziemniaki są podstawą pożywienia, warto mieć własne. Wbrew pozorom są bardzo wartościowym warzywem. Dają plon od sierpnia, w zależności od czasu sadzenia i odmiany. W cieplejszych regionach Polski możemy się pokusić o zbiory już w lipcu. 

5. Groch, fasola, ciecierzyca...
Z uwagi na wysoką zawartość białka warzywa strączkowe wręcz trzeba na działce mieć. Poza oczywistymi wysokimi wartościami odżywczymi dają po zbiorach dość dużą ilość masy zielonej bogatej w azot, która jest świetnym nawozem zielonym. Które z warzyw strączkowych wybierzemy, zależy w pełni od osobistych preferencji.  W poprzednich latach postawiłem na bób oraz fasolę typu jaś. W tym roku posadzę trochę ciecierzycy. 

6. Brukiew
Warzywo zapomniane, powoli wracające do łask. Daje bardzo dobry plon przy zachowaniu minimum pielęgnacji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *