niedziela, 12 czerwca 2016

Słowniczek pojęć - czyli o co mi chodzi, gdy używam terminu...

W swoich wpisach posługuję się specyficzną terminologią. Część z niej to neologizmy. Część to pojęcia zrozumiałe dla osób o zbliżonych do moich zainteresowaniach. Wpis będzie w miarę potrzeb uzupełniany. 

JTWP 
Jak to wszystko padnie. Oznacza sytuację kryzysową, w której nasze dotychczasowe udogodnienia z różnych powodów przestają działać. Nie musi oznaczać wielkiego kataklizmu. 

Cel ewakuacji
Miejsce, do którego się ewakuujemy w sytuacji konieczności opuszczenia domu. Cel ewakuacji to w pewnym stopniu alternatywny dom, do którego w razie czego możemy uciec i spędzić w nim określoną (z założenia jak najdłuższą) ilość czasu. To po prostu miejsce, do którego w razie JTWP będziemy uciekać. 

Plecak BOB/BIS

Zwany plecakiem ucieczkowym. Skrót BOB - bug out bag. Wolę jednak polski i bardziej wymowny odpowiednik, czyli BIS - bierz i spadaj. Plecak, w którym jest zestaw rzeczy potrzebnych do natychmiastowej ewakuacji. Można stwierdzić, że podstawowy zestaw preppera. 

Procedury awaryjne
Wypracowane czynności radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Szerokie pojęcie obejmujące sprzęt, zasoby, przewidywane czynności...

Rośliny strategiczne 
Grupa roślin jadalnych, które zdaniem autora powinny być uprawiane na działce koniecznie, jeśli działkę planujemy jako cel ewakuacji. Są łatwe w uprawie, dają duży plon oraz nie mają zbyt dużych wymagań.

Zestaw EDC
Zestaw do codziennego noszenia, ang, everyday carry – nosić codziennie. Niektórzy używają polskiego odpowiednika ekwipunek dźwigany codziennie. Tak an dobrą sprawę, taki zestaw ma każdy - chociażby klucze, telefon, portfel...

Preparat galenowy
Cyt za wikipedią. Jest to zwyczajowa nazwa leku aptecznego, sporządzonego z surowców roślinnych, zwierzęcych i/lub mineralnych według przepisu zamieszczonego w farmakopei lub receptariuszu (np. Receptarium polonicum Głowackiego). Dawniej terminem tym określano wszystkie leki sporządzane w aptece. Obecnie leki galenowe są stosowane głównie jako środki pomocnicze przy wyrobie leków recepturowych. Nazwa pochodzi od rzymskiego lekarza Galena, który opracował i podał wiele receptur przygotowania takich leków.

RODOS
Żartobliwe określenie Rodzinnych Ogródków Działkowych. Skojarzenie z wyspą turystyczną celowe. Pełny skrót Rodzinne Ogrody Działkowe Otoczone Siatką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *