wtorek, 14 czerwca 2016

Wrotycz pospolity

Ze względu na zawartość tujonu w olejku eterycznym kwiaty wrotyczu lub wyciągi działają przeciwrobaczycowo, zwłaszcza na glisty ludzkie i owsiki. Podane zewnętrznie, niszczą wszy głowowe i łonowe oraz świerzbowce. Gorzka substancja tanacetyna pobudza czynność wydzielniczą błony śluzowej żołądka.
Kwitnący wrotycz pospolity. Foto autor. Ustka, przy promenadzie, lipiec 2012.

Po podaniu doustnym wyciągu lub sproszkowanych kwiatów wrotyczu może nastąpić podrażnienie i przekrwienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, macicy i nerek, a po większych dawkach - zawroty głowy, krwiomocz, kurcze oraz utrata świadomości.

Opis morfologiczny
Silnie aromatyczna bylina wysokości 50 - 150 cm. Łodyga wzniesiona, sztywna, zazwyczaj czerwono nabiegła, skrętolegle ulistniona. Liście duże, pojedynczo lub podwójnie pierzastosieczne. Koszyczki liczne, okrągławe, spłaszczone, zebrane w szczytowe, gęste baldachogrono. Wszystkie kwiaty rurkowate, żółte. Kwitnie od lipca do października. Pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Rośnie na suchych łąkach, nieużytkach, ugorach, przydrożach, zaroślach, skrajach lasów. 

Zastosowanie i działanie lecznicze
Do celów leczniczych zbiera się od lipca do września świeżo rozkwitające koszyczki kwiatowe bez szypułek i suszy najlepiej w suszarniach ogrzewanych w temp. do 30°C. Surowcem jest kwiat wrotyczu - Flos Tanaceti. Spotykany u nas surowiec stanowi mieszaninę 2 do 8 ras chemicznych, różniących się dość znacznie składem chemicznym olejku eterycznego.

Ze względu na zmienność składu chemicznego i wysoką toksyczność tujonu zaniechano obecnie doustnego stosowania wrotyczu lub jego wyciągów. Niekiedy tylko jest on jednym ze składników mieszanek ziołowych lub specyfików. Same kwiaty wrotyczu lub ich przetwory stosowane są jedynie zewnętrznie. Zewnętrznie na skórę stosuje się wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczu przeciw wszom i świerzbowcom. W lecznictwie ludowym wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczu stosowany jest do nacierania w bólach gośćcowych i artretycznych. Ziele wrotyczu służyło jako ludowy środek odstraszający mole i pluskwy, równie skuteczny jak ziele bagna zwyczajnego Ledum palustre L.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *