poniedziałek, 13 czerwca 2016

Wrzos zwyczajny

Wyciągi z wrzosu stosuje się najczęściej w stanach zapalnych dróg moczowych, a także pomocniczo w kamicy moczowej. Pożądane jest jednak doprowadzenie odczynu moczu do alkalicznego (pH 7,2-8,0). Napar z kwiatów wrzosu podaje się również w nieżycie żołądka i jelit, łagodnych biegunkach, bezsoczności i braku łaknienia.
Wrzos zwyczajny. Foto autor. Ustka, las, kwiecień 2009.
Opis morfologiczny
Zimozielona krzewinka osiągająca wysokość 30 - 80 cm. Pędy pokładające się, gęsto ulistnione. Liście równowąskie, łuskowate, naprzeciwległe, ustawione dachówkowato. Kwiaty drobne, fioletowe, tworzące na szczytach gałązek jednostronne groniaste kwiatostany. Po 4 płatki korony i działki kielicha, utrzymują się w stanie suchym jeszcze długo po przekwitnięciu. Pręcików 8, słupek 1. Owocem jest 4-klapowa torebka. Kwitnie od sierpnia do października. Rośnie na wrzosowiskach, torfowiskach wysokich, wydmach, w świetlistych i suchych borach sosnowych. Bardzo pospolity na całym niżu. W górach sięga do pietra alpejskiego. Roślina lecznicza, miododajna oraz ozdobna zbierana do suchych bukietów. 

Zastosowanie i działanie lecznicze
Do celów leczniczych ścina się od sierpnia do września górne części rozkwitających gałązek wrzosu i suszy w suszarniach naturalnych w cieniu i przewiewie, rozłożone cienką warstwą. Po wysuszeniu osmykuje się kwiaty ręcznie, a następnie odsiewa zanieczyszczenia i gałązki na sitach. Otrzymuje się jako surowiec kwiat wrzosu - Flos Callunae, syn. - Flos Ericae.

Przetwory z kwiatów wrzosu zwiększają ilość dobową wydalanego moczu, co przypisuje się flawonoidom. Działają też nieznacznie rozkurczowo, a ponadto przeciwbakteryjnie, ale tylko w przypadku alkalicznego odczynu moczu, ponieważ glikozyd arbutyna ulega wówczas hydrolizie, uwalniając pochodną fenolową, hydrochinon. Słabe własności przeciwbakteryjne mają także związki polifenolowe, zbliżone do garbników. Z kolei garbniki zawarte w surowcu hamują rozwój flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym i w niewielkim stopniu zmniejszają jego stan zapalny. Związek goryczowy zaś wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, usprawnia procesy trawienia i poprawia łaknienie. Najlepsze wyniki osiąga się w mieszaninie z innymi, podobnie działającymi surowcami.


Przetwory z kwiatów wrzosu stosowane w zalecanych dawkach nie wywierają działania szkodliwego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *