niedziela, 12 czerwca 2016

Wyposażenie altanki i ogrodu

Jeśli zdecydujemy się na cel ewakuacji na działce z altanką i mamy już altankę, to powinniśmy zadbać o podstawowe jej wyposażenie jak i zagospodarowanie ogrodu. Oczywiście sama altanka powinna spełniać pewne normy użytkowo-mieszkalne. Nie może mieć wielkości malutkiego domku narzędziowego. Według mnie wymiary typu 2 * 2,5 metra to minimum podstawowe. Malutka powierzchnia, ale wystarczająca na podstawowe zagospodarowanie. Jeśli możemy, stać nas, to wybudujmy większą. Maksymalna jej powierzchnia to około 25 metrów kwadratowych w obrębie granic miast i 35 metrów kwadratowych poza granicami miasta. To ograniczenie powierzchni wynika z regulaminów obowiązujących w ROD-ach na podstawie osobnych przepisów prawa. Powinna też być szczelna, czyli w miarę chronić przed deszczem i chłodem.  Mogę stwierdzić, że to zagospodarowanie obejmuje kilka grup artykułów:
1. Podstawowe narzędzia i sprzęt ogrodniczy.
2. Środki do ochrony i pielęgnacji roślin. Ogólnie to co się zużywa (nawozy, różne środki na chwasty i choroby roślin).
3. Nasiona roślin uprawnych.
4. Zapasy żywności i wody.
5. Podstawowe AGD altanki. Mam tu na myśli podstawowe sprzęty i narzędzia służące do zaadoptowania altanki do celów mieszkalnych. Te niezbędne według mnie całkowicie. 
6. AGD dodatkowe altanki. Czyli to wyposażenie altanki, które co prawda niezbędne już nie jest ale poprawia komfort przebywania w niej w minimalny chociaż sposób.


Według mnie altankę i jej podstawowe wyposażenie (pkt 1 -5) możemy zamknąć w kosztach  1500 - 2000 zł. Poza oczywiście kosztami związanymi z nabyciem samej działki. O niektórych szczegółach zagospodarowania działki i altanki będzie w kolejnych wpisach. Wstępne informacje w tym artykule. 

Pkt 1.
W tej grupie znajdują się podstawowe narzędzia ogrodnicze. To niezbędnik działkowicza. Dla osób uprawiających działkę sprawa oczywista. Jeśli działkę mamy w ROD-ach jesteśmy regulaminem zobligowani do utrzymywania jej w estetyczny sposób. Do ugoru lub niekontrolowanego lasu nie możemy doprowadzić. Do podstawowych i niezbędnych narzędzi ja zaliczam:
- szpadel
- zwykłe grabie
- grabie do liści i trawnika
- widły
- siekierka lub maczeta
- trójząb z motyką
- sekator (mniejszy, większy w zależności od uprawianych drzew i krzewów)
- konewka lub wąż ogrodowy (lub jedno i drugie).
Te narzędzia są według mnie niezbędne i podstawowe. Oczywiście istnieje cała masa innych narzędzi ogrodniczych ułatwiających wszelkie prace na działce. Dla mnie jednak narzędzia typu wyrywacz chwastów to ciekawy gadżet a nie podstawowe narzędzie. 

Pkt 2. 
Niezależnie od tego jakie będzie nasze przekonanie do używania nawozów na działce to warto je posiadać i mądrze używać. Raz w sezonie warto użyć nawozu mineralnego. Plon się poprawi a zdrowotność warzyw pozostanie na wysokim poziomie. Ale zastrzegam. Używamy skromnie, zgodnie z instrukcją. Oczywiście możemy nawozy mineralne zamienić na nawozy organiczne, granulaty, biohumusy i tego typu rozwiązania. Inne środki ochrony roślin znacznie zależą od tego, co mamy na działce. 

Pkt 3. 
Sprawa oczywista. W zależności od tego co będziemy uprawiać, to takie nasiona kupujemy. 

Pkt 4. 
Tu już wchodzimy w grupę "artykułów survivalowych". Powinniśmy mieć na działce podstawowe artykuły, które nazwałbym suchymi skrobiowymi w ilości wystarczającej na 2 -3 miesiące. To mogą być ryż, kasze rożnego typu, makaron. Gdy zbliża się termin ich przydatności, przynosimy do domu, zużywamy i zapas działkowy wymieniamy. Warto mieć w zapasie także trochę artykułów typu kostki rosołowe oraz kilka puszek mięsnych. Bardzo ważne będzie także zrobienie zapasów wody pitnej i wody użytkowej. Woda pitna powinna być zgromadzona na kilka dni a najlepiej tygodni. Takie moje minimum to zapas wody pitnej na około 2 tygodnie. Woda użytkowa to woda, która nie musi nadawać się do picia. Może być składowana w beczce. Do magazynowania wody pitnej najprostszą według mnie metodą są dostępne w handlu wody mineralne (lub pseudomineralne) w 5-litrowych plastikowych butelkach. To ważne z powodu chociażby dlatego, że w miesiącach zimowych na większości ogródkach działkowych woda jest odłączana. 

Pkt 5. 
W tej grupie umieszczam wszelkie sprzęty i urządzenia służące do tego by zamienić naszą altankę w cel ewakuacji. Są to rzeczy niezbędne, jeśli chcemy by nasza altanka pełniła funkcje mieszkalne o każdej porze roku. Do podstawowego wyposażenia zaliczę:
a.  Aneks kuchenny (grill przenośny, jakaś kuchenka gazowa turystyczna, garnek, patelnia, noże kuchenne i trochę sztućców).
b. Piecyk jakiś mały na paliwo stałe, będzie niezbędny, by ogrzać pomieszczenie. Stanowi też źródło ciepła do przygotowywania potraw. 
c. Łóżko, materac, koce. W końcu trzeba mieć na czym spać. 
d. Kilka różnych źródeł światła. Może to być lampka naftowa, świeczki, znicze, latarka jakaś konkretna. (Może to dziwne, że piszę o zniczach, ale według mnie są one lepsze od świeczek - stabilniejsze i zbytnio nie wymagają naszej kontroli podczas użytkowania. Świeczki bałbym się zostawić bez nadzoru. Znicz już prędzej. 
e. Miotła i szufelka. Chcemy chyba mieć w altance minimalnie zachowany porządek. 
g. Wiaderka, wiadereczka, skrzyneczki różnego typu. Do przechowywania czegokolwiek. Takie rzeczy przydają się i w domu i na działce tym bardziej. 
h. Toaleta. To może być po prostu starego typu "wychodek", zlokalizowany przy altance lub w innym dyskretnym miejscu działki. 
i. Mini-łazienka. Nie będzie to raczej osobne pomieszczenie, ale coś co ją funkcjonalnie zastąpi, chociażby miska na wodę, trochę ręczników, większe wiadro, w którym da się ręcznie zrobić pranie. 
j. Trochę ubrań na zmianę. Niekoniecznie cała nasza garderoba, ale może chociaż ubrania, w których już nie chodzimy i uznamy je za robocze. Ubranie nadające się do wyjścia mamy na sobie i w zestawie ucieczkowym. A w altance miejmy ubrania do pracy na działce i jakąś kurtkę. 

Pkt 6. 
Sprzęty rożnego typu, które ułatwią funkcjonowanie altanki jako mini mieszkanka. Każdy może tu sobie wstawić co uważa. Punkt ten realizujemy na końcu przygotowań. Najpierw realizujemy to co niezbędne, później to co ułatwiające życie. Ja bym zgromadził przede wszystkim
- Małe radio na baterie lub na korbkę. Wbrew pozorom cisza wieczorem jaka panuje na działce niektórym może przeszkadzać, aczkolwiek ma swoje uroki. Ale skoro zdecydowana większość ma w swoich domach telewizor, to malutkie radio nie stanowi zbytniej ekstrawagancji nawet w takich prymitywnych warunkach. 
- Tablet (najtańszy) lub netbook - jako bank informacji w którym mam zapisane rożnego typu poradniki. Skoro czytasz ten tekst, to znaczy, że masz komputer, używasz go i zapewne ułatwia Ci codzienną prace lub stanowi źródło rozrywki i kontaktu. Malutki tablet (spokojnie taki za 200-300 zł) jest bardzo przydatny by coś przeczytać, obejrzeć film, ewentualnie by połączyć się z internetem. Dla mnie przede wszystkim jako bank informacji, w którym mam zgromadzoną odpowiednią literaturę w wersji elektronicznej. Wiem, że dużo osób ma telefony komórkowe które funkcjonalnie mają możliwości tableta i radia. Osobiście jednak uważam, że warto mieć te urządzenia osobno. Chodzi mi głównie o kwestie baterii. Podejrzewam, że dla większości z nas wyczerpanie się baterii w telefonie będzie bardziej dotkliwe niż w radio lub w tablecie. Dlatego komórki w takich warunkach używajmy do tego do czego była pierwotnie wykonana (kontaktowanie się z ludźmi) a do rozrywki miejmy inne urządzenia. Telefon może uratować nam życie. Gdy jednak padła w nim bateria, bo oglądaliśmy na nim film to na nic on. Oczywiście można mieć zorganizowane ładowanie awaryjne, ale to już osobna kwestia.
- Źródło prądu. Niektóre ogródki działkowe mają możliwość podłączenia prądu. W innym przypadku jesteśmy zmuszeni użyć jakiegoś agregatu prądotwórczego. Warto wspomnieć, że źródłem prądu w pewnym stopniu może być samochód. Wystarczy do utrzymywania lodówki turystycznej, naładowania komórki lub tableta. Szczerze jednak przyznam, ze na chwile obecną jestem na etapie organizowania rozwiązań niezbędnych, więc tym zagadnieniem jeszcze się zbytnio nie interesowałem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *