poniedziałek, 13 czerwca 2016

Żarnowiec miotlasty, syn. szczodrzeniec żarnowiec

Ziele i jego główny alkaloid sparteina obniżają wrażliwość i przewodnictwo nerwowe w mięśniu sercowym, a tym samym zmniejszają częstotliwość i amplitudę skurczów. Zwiększają również dobową ilość wydalanego moczu. Cenny gatunek jako pożytek dla pszczół oraz roślina okrywowa. skąpe ulistnienie jest przystosowaniem do suchych warunków. Dawniej robiono z żarnowca miotły - stąd nazwa.
Żarnowiec miotlasty. Foto autor, maj 2013,  skraj lasu.
Opis morfologiczny
Krzew zrzucający liście na zimę, bardzo silnie rozgałęziony, wzniesiony lub łukowato pochylony, przeważnie wysokości 1 - 2 m, typowy przedstawiciel krzewów witkowatych. Gałązki cienkie, kanciaste, giętkie. Liście skrętoległe na długopędach oraz rozetkowato skupione na krótkopędach, złożone, 3-listkowe, listki długości do 1cm, po obu stronach jednakowo zielono zabarwione i przylegająco owłosione. Liście na długopędach i końcach krótkopędów nie podzielone, pojedyncze, lancetowate. Kwiaty pojedyncze, wyrastające w kątach krótkopędów, krótkoszypułkowe, z lśniącożółtą koroną średnicy około 2 cm. Strąki długości do 5 cm, czarniawe, silnie spłaszczone. Kwitnie od maja do czerwca. Owoce dojrzewają od sierpnia. Występuje na skarpach, obrzeżach dróg i zboczach. Jest wskaźnikiem gleb kwaśnych, nie rośnie na obszarach wapiennych. 

Do celów przemysłowych zbiera się w październiku szczytowe części pędów do 25 cm długie. Dla aptek zbiera się kwitnące części pędów, które zawierają najwięcej skoparozydu i amin aromatycznych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *