niedziela, 12 czerwca 2016

Zestaw ucieczkowy

Zestaw ucieczkowy, zwany czasem zestawem 72 godzinnym... O co w tym chodzi? Cytując Artura Kwiatkowskiego, współautora strony domowy-survival.pl/
"Zadaniem tego zestawu jest zaopatrzenie uciekającego w wszystko, co może mu być niezbędne w trakcie ewakuacji z domu, przez okres 72 godzin, czyli 3 dni. Jako taki nie jest to więc stricte zestaw przetrwania, bo nie służy on do zabezpieczenia naszych potrzeb w dłuższym okresie. Taki zestaw układa się po to, by w razie konieczności ewakuacji móc opuścić dom jak najszybciej, nie narażając swojego późniejszego przetrwania na szwank. Szczęśliwie jego zawartość przydaje się też w sytuacjach, które nie wymagają ewakuacji..." http://domowy-survival.pl/2013/07/zestaw-ucieczkowy-ewakuacyjny/
1. Czy taki zestaw ma sens? 
2. Co powinien zawierać? 
3. Gdzie powinien się znajdować? 

Na pierwsze pytanie odpowiem, że taki zestaw ma sens. Warto mieć w jednej torbie lub plecaku rzeczy najpotrzebniejsze, by w razie jakiejkolwiek awarii móc szybko ewakuować się z mieszkania. Poza tym taki zestaw może się przydać w sytuacjach niekryzysowych. Kiedy? Właśnie dowiedzieliśmy się, że jedziemy gdzieś na dwa trzy dni. Nie mamy kiedy się spakować. Możemy wziąć gotowy zestaw i jesteśmy gotowi. Ja osobiście nie przykładam zbytniej wagi do tego zestawu. Dlaczego? prosty powód - mój cel ewakuacji to podmiejska działka z altanką. Dotarcie tam zajmie mi pieszo maksymalnie dwie godziny. Tam mam wszystko.

Na drugie pytanie odpowiedź już taka oczywista nie jest. Według mnie najważniejszy jest komplet ubrań (aktualizowany ze względu na porę roku), trochę żywności, trochę napojów, latarka, trochę pieniędzy, osobista apteczka, parę innych drobiazgów. Według mnie ubrania aktualizowane ze względu na porę roku są kluczowe, najważniejsze. Gdy będziemy musieli w piżamach uciekać z płonącego domu, pierwsze co będzie nam potrzebne to właśnie odzież. Butelka duża wody także się na pewno przyda (oby nigdy ten zestaw nie był nikomu z Was potrzebny). Trochę batoników jako pożywienie, najlepiej czekoladowe (wysokokaloryczne). 

Gdzie powinien znajdować się taki zestaw? W domu oczywiście, w miejscu łatwo dostępnym ale tak by nie przeszkadzał w żaden sposób. To już każdy musi sobie optymalne miejsce wypracować. 

Wypracowany (na szczęście jeszcze nigdy nie użyty w celu ewakuacji) przeze mnie zestaw zawiera:
1. Komplet ubrań aktualizowany na początku lata i jesienią. Spodnie, koszula, buty, sweter (wersja zimowa), kurtka.
2. Butelka wody gazowanej 1,5 litra.
3. Trochę czekolady
4. Telefon awaryjny i starter
5. Nóż składany
6. Umowa polisy ubezpieczeniowej mieszkania
7. Papierosy
8. Podręczna apteczka (bandaż, plaster opatrunkowy, spirytus salicylowy)
9. Chusteczki mokre (są naprawdę wielofunkcyjne) małe opakowanie
10. Komplet ubranek dla dziecka większego
11. Komplet ubranek dla mniejszego dziecka
12. Koc ratunkowy
13. Kocyk mały
14. Porcja jednorazowa mleka dla najmniejszego dziecka (do rozrobienia) w butelce jednorazowej ze smoczkiem. 
Całość jest spakowana w ten sposób by można było bez szwanku dla zawartości wyrzucić plecak przez okno, każdy artykuł w osobnym woreczku foliowym.  Zawartość w pkt.10-14 w osobnych kieszeniach. Dlaczego? Jak już wspomniałem, zestaw ten służy w razie czego do wyjazdów. Nazwałbym go więc zestawem ucieczkowo - turystycznym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *