środa, 28 września 2016

Dynia olbrzymia

Najważniejsze informacje:
Siew lub sadzenie : po 15 maja
Rozstawa: 2 metry 
Zbiór: październik
Inne: żarłoczna, ciepłolubna, odporna na zachwaszczenie.

Rosnąca dynia. Foto czerwiec 2016.
Wymagająca pod względem pokarmowym oraz wodnym roślina. Nadaje się do długotrwałego przechowywania – nawet do 6 miesięcy. Zbieramy w pełni dojrzałe owoce jesienią, lecz przed pierwszymi przymrozkami, kiedy ogonek zdrewnieje. Jadalne są nie tylko owoce ale i kwiaty. Warto o tym pamiętać. Ja pozwalam swoim roślinom wykształcić maksymalnie 3 – 4 owoce, resztę ewentualnych zawiązków usuwam. Zakładam, że roślina i tak by ich nie zdążyła „wykarmić”.
Roślina wtedy całą siłę koncentruje na wybranych owocach i one naprawdę osiągają spore rozmiary. Jak już wspomniałem – jest to roślina wymagająca. Może nie tyle wymagająca naszej szczególnej troski, ale wody i składników odżywczych. Wymaga gleby próchniczej, zasobnej i ciepłej
Jeden z pędów powędrował do sąsiada ;-). Sąsiad będzie
zadowolony. Foto wrzesień 2016. 
. Najchętniej to by rosła na pryzmie kompostowej. Jeśli więc mamy na działce duży kompostownik, w nim już częściowo rozłożony materiał (powiedzmy zeszłoroczny) posadźmy na tej pryzmie właśnie dynię. Ona będzie bardzo zadowolona i Wy będziecie zadowoleni ;-). Można też użyć jej jako swoistego odchwaszczacza. Gdy już zacznie rosną stłumi większość chwastów. 
Siejemy od kwietnia w szklarni lub na parapecie okiennym. Po 15 maja sadzonki dajemy na miejsce stałe. Od połowy maja można siać wprost do gruntu. Wymaga rozstawy 2 metrowej. 
Pielęgnowanie sprowada się do obfitego zasilania kompostem, utrzymywania w miarę stałej wilgotności, obcinaniu bocznych pędów po osiągnięciu długości 60-100 cm. Warto pod wykształcające się owoce podkładać deseczki lub słomę, żeby nie zgniły. Kilka słów o ściółkowaniu. Bardzo korzystne dla dyni – zatrzymuje wilgoć w glebie, podnośi jej temperaturę, oraz uwalnia powoli składniki odżywcze. Jeśli więc mamy na dział ce trwanik, warto pokos z trawy podkładać właśnie pod zagon z dyniami. Dynię uprawiamy w odstępach co najmniej dwuletnich, najlepiej 3 letnich. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *