środa, 12 października 2016

Cukinie i kabaczki


Smaczne i wartościowe warzywo dyniowate, żarłoczne jak wszystkie dynie. Dyskusja o tym czy cukinia to kabaczek i na odwrót jest tutaj bez znaczenia. To dwie odmiany rośliny należące do tego samego gatunku. Dla jednych cukinia jest żółta a kabaczek zielony, spotkałem się z wersją odwrotną. Oczywiście, podobno są znaczne różnice pomiędzy cukinią a kabaczkiem... Podobno. Tylko pomiędzy różnymi odmianami jabłek jest o wiele więcej tychże różnic jak pomiędzy cukinią i kabaczkiem. Spotkałem się także z opinią, że cukinia to wersja młoda tego warzywa a kabaczek to już wyrośnięta. Ja tą dyskusję chciałbym uciąć w prosty sposób. Niech ktoś poda mi realne różnice w uprawie pomiędzy cukinią a kabaczkiem.
Zagon z cukiniami i dyniami. Foto lipiec 2016.
Dla działkowca właśnie warunki uprawy mają znaczenie największe. W swoich wpisach będę się często posługiwać słowem cukinia, czasem użyję słowa kabaczek, jako synonimu. Prawie wszystkie dyniowate o dużych owocach (jako ciekawostka owoce dyniowatych to botaniczna jagoda) mają bardzo podobne wymagania. Możemy na spokojnie pomieszać nasiona, dyni, cukinii, kabaczka, cukiniokabaczka, dyniokabaczka i posadzić na jednym zagonie stosując identyczne zabiegi uprawowe. A co z nich wyrośnie to wyrośnie;-).
Zbliżenie na owoc. Foto lipiec 2016.

Stosować rozstawę 80*80 cm lub 1 * 1 metr (tutaj sugerować się napisami na opakowaniu, ponieważ są często różnice pomiędzy odmianami. 
Owoce zbierać już od bardzo małych kilkucentymetrowych, do powiedzmy 20 centymetrowych. W takim stadium są najdelikatniejsze. Proszę pamiętać jednak o tym, że tylko w pełni wyrośnięte owoce nadają się do długotrwałego przechowywania. Jadalne są także kwiaty, podobnie jak w przypadku dyni. 
Wymaga gleby próchniczej, zasobnej oraz ciepłej. W kwietniu siać do doniczek w szklarni lub na parapecie. Od połowy maja można sadzić na miejsce stałe. Można też od połowy maja siać wprost do gruntu. 
Pielęgnowanie sprowadza się praktycznie do zabiegów podnoszących żyzność gleby. Roślina jak już się rozrośnie to większość ewentualnych chwastów zagłuszy. Najlepiej dać jej 2 - 3 dawki kompostu w okresie wegetacji. Nie należy moczyć liści podczas podlewania, zapewnić stałą wilgotność gleby, ściółkować (najlepiej słomą, ale pokos z trawy też bardzo dobrze jej zrobi). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *