środa, 9 listopada 2016

Co warto umieć w ciężkich czasach?

W jednym z wcześniejszych wpisów wspominałem a ważnym zagadnieniu, jakim są odpowiednie umiejętności. Nasze przygotowania na ciężkie czasy obejmują między innymi obszar odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Jakie umiejętności są ważne dla preppersów? Dzięki którym umiejętnościom możemy sobie poradzić w ciężkich czasach? Uważam, że truno odpowiedzieć na to pytanie, a podanie idealnej listy „umiejętności preppersa” jest chyba niemożliwe. Dlaczego? Otóż ciężko przewidzieć jakie zawody będą popularne za kilkanaście lat, w jakim kierunku powinna się kształcić dzisiejsza młodzież; to tym bardziej ciężko przewidzieć jak owe ciężkie czasy mogłyby wyglądać. Tym samym trudno przewidzieć listę umiejętności.


Uważam, że każda nowa umiejętność poprawia nasze funkcjonowanie na co dzień oraz może okazać się przydatna w potencjalnym kryzysie. Mógłbym przewidzieć, że do łask powrócą umiejętności zapomniane, trochę takie z poprzedniej epoki. Dla przykładu. Dzisiaj mało kto oddaje buty do szewca. W wielu przypadkach naprawa czegokolwiek jest po prostu nieopłacalna, lepiej kupić nowe jak naprawiać. Niestety duża rolę odgrywa w tej kwestii planowe postarzanie produktów. Dzisiaj dzięki temu działaniu mamy tanie produkty, gospodarka się rozwija, ale w przypadku potencjalnego kryzysu to działanie może być gwoździem do trumny konsumenta, który nie będzie w stanie naprawić uszkodzonego przedmiotu. Do łask być może wróci więc zawód szewca. Dzisiaj w krajach trzeciego świata nawet klapki się naprawia, bo warto. Każda umiejętność, która uczyni nas bardziej samodzielnym jest warta do nauczenia się. Oczywiście – pojedynczy człowiek nie jest w stanie opanować wszystkich umiejętności – dlatego stworzyliśmy społeczeństwa, w których poszczególni ludzie rozwijają swoje zdolności z korzyścią dla siebie i w służbie społeczeństwu. Tak, wiem, że zabrzmiało to bardzo idealistycznie i patetycznie. 
Co warto umieć w ciężkich czasach i co może ułatwić nam życie na co dzień? Dlaczego bardzo często powtarzam, że nasze przygotowania  powinny nam ułatwiać życie na co dzień? Ponieważ prepper powinien być przygotowany w miarę możliwości na każda sytuację. Także na taką, że kryzys, na który się przygotowuje nigdy nie nastąpi. Na końcu wpisu podaję wstępna listę umiejętności przydatnych preppersowi. Ona będzie uzupełniana w miarę nowych przemyśleń, podpowiedzi społeczności preppersów, wniosków i komentarzy. 
Nie ukrywam, że część tej listy jest na podstawie moich umiejętności oraz tych umiejętności, części z tych rzeczy chciałbym się w przyszłości nauczyć, części się uczę właśnie. Do niektórych z tu podanych umiejętności w ogóle nie mam zacięcia. Z jednej strony ktoś może być w danej dziedzinie utalentowany, z drugiej strony w innej być totalnym antytalenciem. Jak już wspomniałem – nie da się nauczyć wszystkiego. Ja na przykład mimo najszczerszych chęci na budowlance się nie znam. Co prawda wybudowałem prostą altankę, ale przyznam, że wygląda ona jak połączenie partyzantki z fuszerką ;-). Jedyna jej zaleta – działa i stoi kolejny rok, więc aż tak źle nie jest. Za naprawianie samochodu to ja się nawet nie zabieram. Za to gotowanie wychodzi mi dość dobrze. Nie będę oczywiście podawał wszystkich swoich umiejętności, ponieważ nie wiadomo czy się żalić, czy chwalić ;-). Uważam, że prepper to osoba, która ciągle uczy się czegoś nowego. Zna swoje mocne strony, ale zna i słabe. A to właśnie odpowiednie podejście do swoich słabych stron daje nam pewną przewagę. Lepiej żyć w przekonaniu i świadomości, że nie umie się określonych rzeczy i starać się ich uczyć, niż powiedzieć sobie, że się umie wszystko co niezbędne i zająć pozycję wielkiego guru. Postawa pierwsza mobilizuje do działania i aktywności. Postawa druga niejednego pociągneła na dno. Poniżej lista. 
1. Rozpoznawanie dziko rosnących roślin jadalnych.
2. Znajomość domowych sposobów leczenia.
3. Gotowanie.
4. Majsterkowanie i drobne naprawy.
5. Gotowanie  z resztek (gdy zostanie trochę starego chleba, resztki rosołu, itp…)
6. Przygotowanie drewna na opał.
7. Samodzielna naprawa samochodu lub innego środka transportu.
8. Rozpoznawanie grzybów.
9. Wekowanie, pasteryzacja oraz inne metody przetwarzania żywności.
10. Drobne naprawy ubrań i obuwia.
11. Budowa prostych schronień (altanka, przybudówka, ziemianka…)
12. Uprawa warzyw i owoców.
13. Destylacja alkoholu (bimbrownictwo).
14. Samodzielna instalacja i konfiguracja systemu operacyjnego.
15. Polowanie i zastawianie sideł (pomijam legalność).
16. Wędkarstwo.
17. Znajomość języków obcych.
18. Uzdatnianie wody.
19. Pierwsza pomoc (sobie i innym).
20. Umiejętności samoobrony i posługiwania się bronią.
21. Sprawność fizyczna i zdrowie. Co prawda to nie umiejętność ale sprawa bardzo istotna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *