wtorek, 20 grudnia 2016

O ziołach w ogrodzie słów kilka

Taka ziołowa rabatka może być ozdobą nie tylko ogrodu ale i
balkonu lub tarasu. Skan czasopisma.
Nic prostszego, jak zaopatrywać się w bogaty asortyment smacznych i zdrowych ziół z własnego ogrodu. Poza tym niejedna kwestia, która ogranicza możliwości uprawy warzyw, w przypadku ziół jest bez znaczenia.

Na przykład bardzo lekka, piaszczysta gleba, którą dla wielu wymagających gatunków warzyw trzeba najpierw ulepszyć, jest dobra dla typowych letnich ziół, takich jak tymianek, lawenda, rozmaryn, kolendra i koper. 

Mamy mało miejsca, tylko kilka grządek? Również to nie stanowi przeszkody, gdyż na ogół jedna roślina danego gatunku pokrywa zapotrzebowanie na przyprawę do sałatki lub innej potrawy.


Chcemy ograniczoną ilość miejsca na grządkach przeznaczyć raczej na marchew i kalafiory? Żaden problem, gdyż nawet w ogrodzie ozdobnym można uprawiać wiele ziół. Lawendę, szałwię i hyzop na rabacie różanej, tymianek, rumianek i majeranek na skalniaku, lebiodkę, melisę lekarską, miętę pieprzową i dziurawiec wśród bylin, czosnek niedźwiedzi pod żywopłotem, wreszcie nasturcję i nagietki pod drzewami owocowymi.

A jeśli w ogóle nie mamy ogródka? Dla osób posiadających tylko balkon lub taras zioła nadają się idealnie; niektóre z nich można nawet przez długi czas z powodzeniem uprawiać w doniczkach na parapecie okiennym.

Dla większości ziół obowiązuje zasada: im cieplejsze stanowisko, tym są one bardziej aromatyczne.

Z jednego większość roślin zielarskich nie potrafi zrezygnować: z promieni słonecznych!.Szczególnie zioła zapachowe i przyprawowe są zazwyczaj gatunkami spragnionymi słońca i ciepłolubnymi. Wiele spośród nich, na przykład lawenda, szałwia, rozmaryn i tymianek, przybyły do nas z regionu śródziemnomorskiego, stąd ich szczególne upodobanie do stanowisk słonecznych i bardzo ciepłych.

Im więcej słońca i ciepła otrzymują te rośliny, tym bardziej charakterystyczny i intensywny staje się ich aromat. Niektóre zioła jednoroczne, takie jak bazylia i kolendra, dosłownie zamierają, jeśli nie jest im dostatecznie ciepło. Takie zioła rosną wówczas lepiej w doniczce ustawionej w zacisznym miejscu na balkonie niż w ogrodzie.

Zioła lubiące półcień

Jeśli nie posiadamy w ogrodzie zbyt dużo miejsc nasłonecznionych, nie musimy wcale rezygnować z uprawiania świeżych, zielonych ziół. Typowe zioła sałatkowe i niektóre rośliny stanowiące surowiec na herbatki zadowalają się również półcieniem. Należą do nich czosnek niedźwiedzi, lubczyk, pietruszka i szczypiorek, a także mięta pieprzowa i melisa lekarska. Rośliny te lubią również glebę nieco bogatszą w składniki pokarmowe, bardziej gliniastą i wilgotną. Do uprawy na tarasie lub balkonie potrzebują odpowiednio dużych pojemników i regularnego podlewania. Miętę pieprzowa, która jest rośliną dość ekspansywną, często lepiej uprawiać w dużym wiadrze niż na zagonie.

Zioła na każdą okazję

Asortyment ziół jest niemal niewyczerpany. Jeśli raz zachwycimy się tymi pachnącymi roślinami, możemy całą posiadaną powierzchnię uprawną przekształcić w jeden ogromny ogród ziołowy. Najpierw musimy jednak dokonać wyboru podstawowych roślin, które następnie będziemy dowolnie uzupełniać.

Zioła na co dzień

Szczypiorek, pietruszkę, majeranek i cząber można z powodzeniem uprawiać na obrzeżach zagonów warzywnych. Lubczykowi, który potrzebuje dużo miejsca i składników pokarmowych, dajmy na zagonie własny kąt. Koper doskonale rośnie z brzegu lub między rzędami warzyw (np. kapusty).

Zioła do wykwintnej kuchni

Trybulę można z powodzeniem wysiewać między sałatami, kolendra lubi miejsca szczególnie ciepłe i nasłonecznione, a estragon rośnie dobrze na zagonach nieco bogatszych w składniki pokarmowe. Czosnek niedźwiedzi jako roślina typowo wiosenna jest dostępny tylko przez krótki czas. Ponieważ jest wieloletni, trzeba mu zapewnić jakieś spokojne miejsce na uboczu.

Zioła śródziemnomorskie

Bazylia, lawenda, rozmaryn i tymianek - te zapachy mówią same za siebie. Im ciepłej i bardziej słonecznie, tym rośliny te lepiej się ud ją. Również czosnek wytwarza większe i ładniejsze główki w latach bardziej suchych i ciepłych. Wszystkie te aromatyczne rośliny są sprawdzonymi sąsiadami w uprawie współrzędnej.

Zioła o ozdobnych kwiatach

Z ogórecznika, lebiodki i hyzopu można zbierać nie tylko liście i wierzchołki pędów, lecz także kwiaty. Dotyczy to zresztą również wielu innych ziół, takich jak na przykład lawenda, rozmaryn, szałwia, szczypiorek i tymianek. W przypadku aksamitki wąskolistnej, nasturcji i nagietka kwiaty są nawet jedynym składnikiem przydatnym w kuchni.

Zioła na herbatki i do leczenia

Mięta pieprzowa i melisa lekarska, które najczęściej stosuje się jako surowiec na herbatki, rosną doskonale na każdej lekko próchnicznej glebie. Jeśli rośliny zostają porażone rdzą, należy częściej zmieniać stanowisko. Z szałwii przyrządza się herbatkę doskonałą przy stanach zapalnych gardła. W słonecznym miejscu roślina ta silnie się rozkrzewia, podobnie jak dziurawiec. Jednoroczny rumianek
można z powodzeniem wysiewać w ciepłych, lekko piaszczystych miejscach w ogrodzie lub uprawiać na balkonie, w płytkich misach, wypełnionych przepuszczalnym podłożem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *