poniedziałek, 19 grudnia 2016

Warto uprawiać zioła na działce

Zioła pasują do każdego ogrodu, ładnie wyglądają obok warzyw, na rabatach bylinowych i w rozmaitych pojemnikach.
Świeżo wprowadzona mięta długolistna. Foto maj 2016.
Ze względu na to, że zioła zajmują niewiele miejsca, można je uprawiać nawet w najmniejszych ogrodach. Nadają się również do sadzenia w doniczkach i innych pojemnikach ustawionych na tarasach i balkonach. Chociaż niektóre z nich rosną równie dobrze w półcieniu, powinniśmy dla nich przeznaczać zawsze możliwie słoneczne stanowisko. Im więcej słońca i ciepła otrzymają, tym intensywniejszy będzie ich aromat, a więc również większa wartość przyprawowa i lecznicza. Ponadto wiele ziół preferuje gleby raczej ubogie, stąd też nie powinno się ich uprawiać na obficie nawożonych zagonach warzywnych.

Zioła „codzienne”  „wykwintne”
Nawet całkiem proste, tradycyjne potrawy można udoskonalić świeżymi „codziennymi” ziołami, takimi jak pietruszka, szczypiorek i koper. Jeśli spróbujemy choć raz, już zawsze będziemy chcieli uprawiać te rośliny przyprawowe w doniczce na balkonie lub tarasie. Nie powinno nam również zabraknąć zapasu lubczyku, majeranku i lebiodki, które są wręcz niezastąpionym dodatkiem do wielu potraw. Przyprawy takie jak estragon i trybula są oczywiście niezbędne w tzw. kuchni wykwintnej. Również tu obowiązuje zasada: zioła świeże, prosto z ogrodu, są znacznie bardziej aromatyczne, niż kupione w sklepie czy na straganie. Poza tym niektóre rośliny są trudno dostępne na rynku, jak na przykład pachnący smakowicie i bogaty w witaminy czosnek niedźwiedzi, pięknie prezentujący się w ogrodzie na krawędzi rabaty bylinowej lub pod żywopłotem.

Zioła Śródziemnomorskie
Oregano w maju. Foto maj 2016.

Atmosferę Południa w ogrodzie i na balkonie wyczarujemy bez trudu, uprawiając pachnącą lawendę, rozmaryn i tymianek. Wszystkie te ciepłolubne zioła wymagają szczególnie zacisznych i miejsc oraz lekkiej, piaszczystej gleby.

Zioła dla ozdoby i na herbatki

Bogactwo kwiatów ogórecznika i nagietka ubarwia rabaty ziołowe; miętę pieprzowa i rumianek można ponadto pić w postaci leczniczej herbatki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *