poniedziałek, 9 stycznia 2017

Kiedy zbierać plony działki?

Właściwy termin zbioru decyduje o smaku, zawartości witamin, trwałości, przydatności do przechowywania i właściwościach przetwórczych wielu owoców i warzyw uprawianych w ogrodzie. Można nawet uniknąć ewentualnego nagromadzenia w nich substancji szkodliwych, np.
azotanów.

Odpowiedni termin zbioru

Suszące się przeróżne zioła w altance. Foto czerwiec 2016.
Sałata głowiasta zebrana po południu zawiera znacznie mniej azotanów niż rano, gdyż ta postać azotu gromadzona jest w liściach sałaty nocą.

Marchew najlepiej rano podważyć widłami szerokozębnymi tak, żeby oderwały się jej drobne korzenie, a wyciągać ją całkiem z ziemi dopiero po południu. W ten sposób unikamy nagromadzenia się w niej azotu.

Zioła zapachowe warto ścinać przed południem, zanim w południowym upale wyemitują znaczną ilość olejków eterycznych. Dotyczy to również świeżych ziół, przeznaczonych na herbatkę.

Zbierając zioła do suszenia i dłuższego przechowywania, powinniśmy jednak odczekać, aż całkiem obeschną z rosy.

U roślin sadowniczych występuje duże zróżnicowanie odmian pod względem terminu zbioru i przeznaczenia owoców. Śliwki wczesne lub późne, jabłka zimowe lub letnie - to kwestia odmiany

Właściwa faza dojrzałości

Oprócz pory dnia należy przestrzegać również fazy dojrzałości naszych plonów. Owoce i warzywa przeznaczone do bezpośredniego spożycia zbiera się zwykle w stanie całkiem dojrzałym. Do przechowywania natomiast często korzystniej jest zrywać je w fazie tzw. dojrzałości zbiorczej. Na przykład gruszki zimowe powinny jeszcze być zupełnie twarde.

W przypadku niektórych gatunków warzyw o jadalnych owocach, np. papryki ostrej i słodkiej, możemy dokonać wyboru: czy chcemy je zebrać zielone, czy raczej czerwone i pomarańczowe. Zielone zazwyczaj dłużej się przechowują, czerwone i żółte zaś są słodsze i zawierają więcej cennych karotenów.

Ze zbiorem dyni zwyczajnej i cukinii nie powinniśmy długo czekać, aby owoce zbytnio nie wyrosły. Tracą bowiem wówczas delikatny, charakterystyczny smak.

U dyni olbrzymiej dojrzałość do zbioru poznajemy po intensywnym wybarwieniu; poza tym kiedy  w nią stukamy, wydaje charakterystyczny głuchy dźwięk a ogonek zaczyna korkowacieć lub drewnieć.

Wiele gatunków warzyw tzw. owocowych, a także korzeniowych, np. pomidorów, dyni, marchwi, rzodkiewki, można degustować już podczas zbioru. U innych warzyw należy jednak zachować w tym względzie ostrożność. Na przykład fasola i groch są na surowo lekko trujące. Dotyczy to również zielonych pomidorów.

Zioła przyprawowe i przeznaczone na herbatki najlepiej ścinać przed południem (wówczas mniej tracą na zapachu), a następnie suszyć możliwie powoli i ostrożnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *