Zużycie nafty i innych paliw w lampie naftowej

W jednym z poprzednich wpisów pisałem o lampie naftowej w celu ewakuacji. Z uwagi na cenę nafty oraz olejów parafinowych do lamp (kilkanaście złotych za litr) zastanawiałem się, czy do lampy naftowej można użyć jakiegoś tańszego paliwa. Sprawdziłem olej napędowy, o czym pisałem tutaj. Cze jednak olej napędowy jest taki bezpieczny? Tego nie wiem. Postanowiłem sprawdzić, czy wydatek przystosowanych do tego celów paliw do lamp (olej parafinowy oraz nafta) drogo wychodzi. Fakt, że jakieś paliwo kosztuje kilkanaście złotych za litr, nie oznaczać musi, że użytkowanie jest drogie (pojęcie względne oczywiście). Postanowiłem sprawdzić zużycie oleju parafinowego i nafty. Wiadomo, że zużycie w bardzo dużym stopniu zależy od intensywności płomienia (długości knota). Ja swoja lampę ustawiłem na największy możliwy płomień, oczywiście by nie kopcił. Podczas pobytów na działce odpalałem lampę, ustawiałem największy niekopcący płomień, notowałem czas zapalenia i zgaszenia lampy. 
Wynik - czas palenia 100 ml oleju parafinowego do lamp w moim "doświadczeniu" wyniósł 7,5 godziny (można przyjąć czas 7-8 godzin). 
Czy to duże zużycie? To już kwestia indywidualnej oceny. Litr paliwa wystarcza mi na powiedzmy 70 - 80 godzin (koszt od dziesięciu do kilkunastu złotych). Przyjmując, że do optymalnego oświetlenia pomieszczenia używam dwóch lamp, można zużycie policzyć na 
30-40 godzin / litr / 2 lampy
W mojej prywatnej ocenie przy takim zużyciu mogę sobie używać nawet olejów zapachowych. 

Komentarze

 1. taniej by wyszło na rzepakowym :D liter za ok 4pln, tylko kopci, ale w warunkach działkowych to tak nie przeszkadza mocno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwierz. Próbowałem. Nie działa jak należy. Przepala szybko knot. Może w innego typu lampach.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Cześć, super strona. :) A czy stwierdzenie: "[...] 100 ml oleju parafinowego [...] 7,5 godziny" zmieni się dla nafty? W sensie... 100 ml nafty wystarczy na jak długo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję
   Do testów użyłem oleju parafinowego. Akurat wtedy typowej nafty nie miałem. Podejrzewam jednak, że czas będzie podobny.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 3. u mnie 150 ml nafty oświetleniowej paliło się 2,5 dnia

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne są lampy naftowe, chętnie bym sobie taką kupił ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż za probem? W sezonie ogrodniczym są do kupienia w prawie każdym większym sklepie ogrodniczym ;-).
   Swoją drogą... Ciekawe - kiedyś urządzenie do oświetlania domów - teraz jako dodatek ogrodowy.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń

Prześlij komentarz