wtorek, 20 czerwca 2017

Przechowywanie warzyw w kopcach i dołach

Większą ilość warzyw lub część warzyw przeznaczonych do spożycia wiosną można zakopcować. Otwieranie kopców w zimie nie jest zalecane. 
Mniejsze ilości warzyw korzeniowych i kapustnych można przechować w beczkach, które zagłębia się do połowy w ziemi, ustawiając je pionowo lub poziomo. Otwór zatyka się workiem wypchanym słomą. Całość przykrywa się kilkunastocentymetrową warstwą słomy i ziemia. Kopce mogą być zagłębione lub umieszczone na powierzchni ziemi. Te ostatnie zakłada się na działkach, które mają wysoki poziom wody gruntowej.
Dla warzyw trudno przechowujących się, jak marchew, pietruszka, seler robi się najczęściej kopce zagłębione, wąskie o wymiarach 40 - 50 cm głębokości i 40 cm szerokości. Rów wypełnia się warzywami usypując z nich niewielki kopczyk, który wystaje 15 - 20 cm nad powierzchnię.

Wymiary kopców napowierzchniowych dla marchwi wynoszą: 40 cm szerokości i 40 cm wysokości.
Skan z książki "Działka moje hobby" 
Buraki i kapusta przechowywane są w kopcach nieco zagłębionych (na 20 cm) lub napowierzchniowych szerokości 1,20 cm i wysokości około 80 cm.
Warzywa kopcuje się zaraz po wykopaniu rowu bezpośrednio po zbiorze. Korzenie układa się ostrożnie, żeby ich nie poobijać. Marchew, pietruszkę, selery przesypuje się lekko piaskiem lub piaszczystą ziemią. Wszystkie warzywa korzeniowe i kapustne przykrywa się ziemią, dając początkowo cienką jej warstwę 3 - 5 cm i pozostawiając lekko okryty kopiec, aby temperatura w nim obniżyła się. Kiedy ziemia podmarznie nieco z wierzchu, pogrubia się jej warstwę do 12 - 15 cm. Dopiero, gdy ziemia przemarznie na głębokość 3 - 5 cm, przykrywa się kopiec warstwą słomy lub liści grubości 20 - 30 cm. W razie silnych mrozów, daje się na wierzch jeszcze warstwę ziemi grubości 15 - 20 cm. Tak okryty kopiec wytrzymuje mrozy do -20 st. C. Jeżeli kopce są dobrze schłodzone jesienią, stopniowo coraz grubiej okrywane, niepotrzebne są wietrzniki. Mogą one nawet być szkodliwe, gdyż wahania temperatury i wilgotności powietrza w pobliżu wietrzników bywają przyczyną gnicia warzyw.
W dołach (rowach) można przechowywać warzywa na glebie przepuszczalnej o niskim poziomie wódy gruntowej. Głębokość dołu wynosi 20 - 30 cm, szerokość 1,5 m, długość jest dowolna. Z wybranej z dołu ziemi usypuje się wzdłuż boków wał wysokości 30 cm. W dole tym zakopuje się rzędami następujące warzywa: kalarepę, kapusty, pory, selery a nawet inne warzywa korzeniowe. Dół przykrywa się deskami, opierając je na wałach. Na deski nakłada się warstwę słomy grubości 25 - 30 cm, którą przykrywa się gałęziami chroniącymi słomę przed rozrzucaniem przez wiatr.
Okrycie kopca czy dołu tworzy warstwę izolacyjną zabezpieczającą warzywa przed przemarznięciem zimą i przed nagrzaniem się wiosną. Częste zaglądanie na wiosnę do kopca lub dołu powoduje podwyższanie się temperatury i gnicie warzyw. Dlatego najpraktyczniej jest zlikwidować od razu cały kopiec, albo jego część, a resztę warzyw przenieść do piwnicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *