czwartek, 8 czerwca 2017

Przerywka warzyw wysiewanych do gruntu

Warzywa uprawiane z siewu do gruntu bywają zwykle wysiewane zbyt gęsto. Zabezpieczamy się w ten sposób od złych wschodów, spowodowanych nie sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i glebowymi. Jeżeli jednak rośliny wzeszły dobrze, należy je szybko przerwać, gdyż rosnąc w zagęszczeniu nie mogą się dobrze rozwijać. Dlatego też opóźnienie przerywki znacznie zmniejsza plony. 
Często przerywamy warzywa dwukrotnie: pierwszy raz-przy pierwszym pieleniu pozostawiając rośliny w odległości 1—2 cm, drugi raz w miesiąc po wzejściu zachowując odstępy ostateczne przy czym warzywa wyrywane (marchew, pietruszka, buraki) przeznacza się na spożycie lub do sprzedaży na pęczki. 
Nie należy przerywać warzyw w okresie suszy, gdyż wtedy często obrywamy liście, a korzenie pozostają w'ziemi, jak również po silnym deszczu, gdyż wyciągamy cale kępki. Przerywkę trzeba zawsze wykonywać starannie i ostrożnie, aby nie uszkodzić pozostających roślin. 
Przy uprawie warzyw na większych powierzchniach należy dążyć do uniknięcia kosztownego, a często i szkodliwego zabiegu przerywki przez zmniejszenie ilości wysiewu. Możliwe jest to jednak tylko wtedy, gdy mamy pewne i dobrze kiełkujące nasiona i właściwie nastawiony siewnik. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *