czwartek, 8 czerwca 2017

Wybór miejsca pod sad - ukształtowanie terenu


W tej samej wiosce, a nawet często na terenie tego samego gospodarstwa, można wybrać takie miejsce pod sad, na którym drzewa owocowe będą co kilka lat wymarzały, oraz takie, na którym warunki klimatyczne będą sprzyjały ich uprawie. Zależy to od ukształtowania terenu, to znaczy od tego, czy założymy sad w zacisznej dolinie, czy też na zboczu lub wierzchołku przewiewnego wzgórza.

Skan z książki "Poradnik ogrodniczy" PWRiL, Warszawa 1967

Mogłoby się wydawać, ze właśnie zaciszna kotlina otoczona dookoła wzgórzami będzie się najlepiej nadawała na założenie sadu, ale tak wcale nie jest.
Taka cicha kotlina w dzień jest ciepła, ale w pogodną, bezwietrzna noc zimowa zamienia się w zastoisko mrozowe,w którym panuje temperatura znacznie niższa niż na otaczających ją wzgórzach. Łatwo to wytłumaczyć. W dzień słońce ogrzewa ziemię, od ziemi nagrzewają się dolne warstwy powietrza, a że dolina jest zaciszna, jest więc w niej cieplej niż na okolicznych wzgórzach. Inaczej jest w pogodną, bezwietrzną noc zimową czy wiosenną. Słońce nie ogrzewa ziemi. Przeciwnie, ziemia wtedy wysyła promienie cieplne w przestworza. Gdyby nad ziemią wisiały chmury, promienie cieplne odbiłyby się od nich i wróciły do ziemi. Ale noc jest pogodna, a więc ciepło W postaci tych promieni szybko ucieka, ziemia gwałtownie się oziębia, a od niej oziębiają się dolne warstwy powietrza. Nad ziemią zalega więc zimna warstwa powietrza. Jest ono cięższe niż powietrze ciepłe, toteż z okolicznych wzgórz zsuwa się W dolinę i wypełnia ją całą. 

W taki oto sposób tworzy się W dolinie zastoisko mrozowe. Jest tam zimniej o 5 lub 10 stopni, niż na wzgórzu, na które zamiast zsuwającego się zimnego powietrza napłynęło z góry powietrze cieplejsze. Dlatego w dolinie drzewa podczas zimy wymarzają, wiosną zaś ich kwiaty niszczą przymrozki, gdy tymczasem na zboczach i wierzchołkach wzgórz drzewa nie ponoszą w zimie i na wiosnę żadnych strat. Stąd prosty wniosek, że nie należy zakładać większych sadów w zamkniętych kotlinach, ale wyszukiwać pod nie stanowiska wyżej położone. W kotlinach można sadzić tylko niewielkie sady przydomowe, składające się z drzew najbardziej odpornych na mróz.
Na równinie drzewa owocowe udają się lepiej niż w kotlinie, ale gorzej niż na wzgórzu. Sady można zakładać na równinie, ale trzeba dobierać gatunki i odmiany bardziej na mróz odporne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *