czwartek, 24 sierpnia 2017

Warto wyjadać nawet tradycyjnie nieużytkowane części warzyw.

W przypadku gdy mam do dyspozycji dość ograniczoną przestrzeń uprawną działki, za dużo warzyw się nie wyhoduje. Gdyby przyszło mi tu mieszkać i polegać głównie na plonach z działki, stosowałbym zasadę „jedz to co jest, jeśli jest” - po prostu – nie ma wybrzydzania. Na co dzień w przypadku określonych warzyw zjadamy tylko określone części rośliny. Warto jednak wiedzieć, że warzywa z wielu rodzin botanicznych są jadalne w całości.
Brukiew z przerywki. Sporą część z tego można jeszcze przerobić na smaczny pokarm. Foto lipiec 2017.

Część brukwi po obraniu i oczyszczeniu. To któregoś dnia poszło do garnka, w sumie ze sterty z poprzedniego zdjęcia miałem jedzonko na dwa dni. Foto lipiec 2017.
Które warzywa możemy zjadać w całości?


1. Wszelkie warzywa kapustne możemy zjeść w całości. Są to: kapusty (biała, czerwona, brukselka), kalafior, brokuł, kalarepa, jarmuż... Zazwyczaj zjadamy tradycyjne uznaną część danego warzywa, np kwiatostan z brokuła i kalafiora. Warto wiedzieć, że praktycznie cała roślina jest zjadliwa i odpowiednio przygotowana może być dość smaczna. Ciekawostką może być możliwość użycia popularnych roślin poplonowych, jako pokarm - rzepak, rzepik, gorczyca - idealnie się nadają do gotowania i na sałatki, podobnie jak wszeystkie inne kapustne oraz rzepowate.
2. Rzepowate także możemy zjadać w całości, więc spokojnie zaprosić możemy do kryzysowego garnka nać rzodkiewki, rzepy, brukwi... Rzepowate są blisko spokrewnione z kapustnymi, wiele systemów klasyfikacji botanicznej nie rozdziela rzepowatych od kapustnych.
3. Większość z warzyw selerowatych są jadalne w całości (marchew, seler, pietruszka). I chociaż fakt zjadania zarówno naci jak i korzenia pietruszki i selera nikogo nie dziwi, to niektórych zjadanie naci marchwi może trochę dziwić. Najsmaczniejsza może nie jest, jednak w przypadku niedoboru pożywienia, nie warto być wybrednym.
4. Buraki postanowiłem omówić osobno. Na kryzysowej działce to bardzo ważna roślina, jadalna w całości, może dać jeść od wiosny do późnej jesienie.  Z uwagi na wartości odżywcze cenna roślina. Nać buraków ćwikłowych to popularna botwnina. W miarę rozrostu korzenia spichrzowego liście buraków stają się łykowate i gorzkawe, cały czas sa jednak jadalne. Śmiało mogę stwierdzić, że w przypadku konieczności odżywiania się głównie ograniczonymi plonami własnych upraw, wyrzucanie liści buraków w trakcie zbiorów to swoiste marnotrawstwo. jako ciekawostkę pragnę jeszcze wspomnieć o burakach pastewnych. Są oczywiście mniej smaczne, ale dają potężnie duży plon i doskonale się sprawdzają jako warzywo kryzysowe. 

1 komentarz:

  1. Witam. Jak wiesz od jakiegoś czasu żyję sobie na działce. Fajny wpis. Dziękuję Ci za niego. Ja w tym roku także wysiewam marchew, buraki, rzodkiewki i różne inne warzywka. Także popróbuję u siebie co się nadaje do jedzenia z nieużytkowych części warzyw. Botwinkę jadłem, licie rzodkiewki także (nawet smakowały). Jednak koncepcja zjadania jakiegoś warzywa w całości to dla mnie nowość. Aczkolwiek ciekawa koncepcja. W sumie. Im więcej zjem naci marchwi po zbiorach chociażby, tym więcej korzenia zostanie na później. Pozdrawiam. Publikuj częściej ;-)

    OdpowiedzUsuń

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *