niedziela, 8 kwietnia 2018

Wiosenne porządki na działce i plany upraw

Wiosenne przygotowanie działki do upraw kilka dni mi zajęły. Oczywiście czas na tego typu prace mam jedynie w soboty. Jest to w sumie u mnie taki raczej standard. W tygodniu praca, dom...Soboty - działka. Niedziela zastrzeżona dla rodziny. W maju szykuje się dłuższy, kilkudniowy pobyt. Na dzień dzisiejszy większość grządek mam przygotowanych do uprawy. Pod czereśnią, widoczną na zdjęciu, kiedyś był trawnik. Jednak od poprzedniego roku przeznaczenie tego miejsca zmieniłem. Żadne warzywa pod tą czereśnią nie urosną, wiadomo, drzewo raczej większe. Zacienia strasznie. Mógłby być tu trawnik i takowy był. Jednak służył on jedynie do koszenia. Do realnego użytku się nie nadawał. Za nisko gałęzie, nie dało się posiedzieć. Od poprzedniego roku wysiewam tutaj rośliny typowo poplonowe. Po ścięciu używam ich jako ściółki. Rośnie tam też troszkę topinambura. Na zasadzie - co urośnie to urośnie. 
Pod czereśnią trwa akcja przekopywania.
Kolejne wyjazdy to już zasiewy. Co będzie na mojej działce w tym roku? Mam do dyspozycji 8 grządek oraz tunel foliowy, przytulony do altanki. Na dniach, gdy będę na działce postaram się ją dokładnie pomierzyć, zrobić jakiś plan i pokazać. Jakie działkowe plany na ten rok? Pogrupowałem je według grup warzywnych, które w dużej mierze pokrywają się z przynależnością do rodzin botanicznych. Po co taki podział wyjaśniłem kiedyś tu
1. Warzywa dyniowate (Cucurbitaceae)
Ogórki gruntowe. Dużo ogórków gruntowych. W 2017 wyszły mi naprawdę dobre ogórki kiszone i na ten rok mam nakaz posadzenia ich dużo i narobienia ich dużo. Zona każe, ja nie mam zamiaru się sprzeciwiać, bo inaczej będę mieć w domu istny survival ;-) . Na ogórki prawdopodobnie dwie grządki pójdą. 
Dynia i cukinia. Muszą być. Co prawda na dynie i cukinie zbyt wiele pomysłów w kuchni nie mam, głównie idą do leczo. 
2. Warzywa psiankowate (Solanaceae).
Troszkę ziemniaków też będzie. Nie jakoś szczególnie dużo. Dosłownie na bieżącą konsumpcję, by późnym latem i jesienią mieć co na działce podczas pobytów do garnka włożyć. 
Oraz oczywiście obowiązkowe warzywo posiadacza tunelu foliowego - pomidory. Będę też chciał posadzić w tunelu trochę papryki. 
3. Warzywa kapustne (Brassicaceae)
Grządka kapustna będzie taką mieszanką. Będzie na niej trochę kapusty, trochę kalarepy, trochę brukwi, rzepy...Taka mieszaneczka. Z jarmużu rezygnuję. Nikt w domu tego nie je, mi też jakoś szczególnie już nie podchodzi. Jego jedyna zaleta to zimotrwałość. Równie dobrze, jako zimotrwałe warzywo (niby-warzywo) mogę jako poplon zimowy gorczyce / rzepak w tunelu foliowym zostawić na zimę. Też jadalne w razie czego.  
4. Warzywa strączkowe, in. bobowate (Fabaceae)
Fasolka szparagowa musi być. Mam nasiona  z poprzedniego roku. Fasolki sporo zamierzam mieć. Fasolki dwie grządki i gdzie się da jako poplon pójdzie także.
Groszku trochę też posieję. Głównie z uwagi na dzieciaczki, by sobie na działce miały co poskubać.
Trochę bobu też będzie, tak latem do poskubania i na nasiona. Nasiona zarówno fasolki szparagowej jak i grochu mam wyprowadzone własne.
Moje nasiona fasolki szparagowej (po lewej) i grochu cukrowego (po prawej)
5. Warzywa cebulowate, rodzina amarylkowate (Amaryllidaceae)
Nikogo zapewne nie zdziwię. Na działce będzie troszkę cebuli różnych odmian, troszkę czosnku, troszkę pora...Tez taka mieszanka na jednej grządce
6. Warzywa korzeniowe, rodzina selerowate (Apiaceae) oraz szarłatowate (Amaranthaceae) 
Z racji zastosowania traktuję je jako jedną grupę warzywną. Selerowate to np. marchew, seler, pietruszka, Szarłatowate, kiedyś komosowate, to np buraki. Na tą mieszankę idzie jedna grządka. 
7. Inne grupy
Jedną grządkę zostawiam na różne wynalazki, pojedyncze roślinki do sprawdzenia w uprawie. W tym roku np karczoch zobaczę co z niego będzie. Być może zamówię nasiona marka kucmerka. Znajomy jakiś czas temu wskazał mi to warzywo, przy okazji rozmów o "warzywach zapomnianych".  Aukcję mam w obserwowanych.
Zrzut ekranu z obserwowanej aukcji. 
Jak to wyjdzie - zobaczy się. Wspomniane warzywa to tzw plon główny. Co będzie na grządkach jako poplon użytkowy to wyjdzie po zbiorach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *