piątek, 11 maja 2018

Masz działkę? Nie wyrzucaj obierków z warzyw i owoców.

I w sumie tytuł mówi sam za siebie. Mógłbym jedynie wstawić zdjęcia i tak zostawić. Jednak to nie po mojemu ;-). Muszę coś napisać od siebie, to silniejsze ode mnie. Ale krótko będzie. Jeśli masz działkę ogrodniczą, ogródek przydomowy, dowolny skrawek terenu, na którym coś uprawiasz. Po pierwsze - miej tam kompostownik. Regulamin ROD nawet nakłada taki obowiązek na działkowiczach. Jednak zdaję sobie sprawę, że skrawek ziemi można mieć nie tylko w ramach RODów. Przecież to może być nawet rabatka kwiatowa pod blokiem. Nic nie stoi na przeszkodzie by kompostownik tam był. Jeśli masz już kompostownik i na swoim skrawku ziemi jesteś przynajmniej 2 razy w tygodniu (w sezonie) nie wyrzucaj do śmieci obierków z warzyw i owoców. Zanoś je na działkę, wrzucaj do kompostownika. W ten sposób z odpadu robisz dobry jakościowo surowiec. A nawet jeśli masz tylko balkon, lub parapet okienny. Obczaj czy nie dałoby się w Twoim przypadku Drogi Czytelniku zorganizować małego kompostownika. Po jakimś czasie masz wspaniałą ziemię do swoich domowo - parapetowych upraw. Naprawdę warto. 
Akurat obierki z przygotowania obiadu

Tutaj już reklamówka z obierkami od dwóch dni czeka na wyniesienie

2 komentarze:

  1. U mnie do kompostownika trafiają odpadki z trzech domów. Cenny surowiec, podobno najlepszy taki z trzech lat. Słyszałeś o wermikompostowaniu ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No u mnie tylko z jednego. Cenny surowiec - fakt. Delikatne obierki o np pokos z trawnika idzie do beczki na tzw płynny kompost. Można o nim poczytać trochę, ale pod hasłem gnojówka z roślin. Mi ta nazwa bardzo jednak nie pasuje. Co do wermikompostu. Mój sąsiad zza płota dosłownie to stosuje. Kupił dwa lata temu dżdżownice i teraz one mu pracują. Przyznam szczerze, że przymierzam się sam do tej koncepcji. Tylko on ma piwnicę i do piwnicy je na zimę zanosi... Nie wiem jak u mnie by ten problem rozwiązać. Pozdrawiam.

      Usuń

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *