środa, 6 lutego 2019

Warzywa u mnie na działce od 2019

Gdy miałem tylko jedno dziecko, mieliśmy trochę więcej czasu. Teraz mamy dwójkę, więc pojęcie wolnego czasu jest dla nas trochę abstrakcją ;-) . Na szczęście jeszcze oboje znajdujemy czas na swoje zainteresowania i samorozwój. Jednak nie oszukujmy się. Nie bez powodu działki ogrodnicze użytkują w większości emeryci. Młodzi (z moich subiektywnych obserwacji okolic) jeśli mają działkę to bardziej działkę rekreacyjną. trawnik, trochę krzewów, jakaś mała grządka. Ja mam działkę typowo warzywną plus trawnik. Nie mam jednak na uprawy zbyt wiele czas. Jeszcze w czasach , gdy pracowałem jako nauczyciel mogłem sobie w wakacje nadrobić zaległości w zabiegach pielęgnacyjnych. Teraz już nauczycielem nie jestem. Nie narzekam, bo dzięki rezygnacji z pracy w oświacie czas w domu to czas w domu a nie przeniesienie obowiązków szkolnych do domu. Gdy wychodzę z pracy - kończę pracę. I finito. Mniejsza z tym. Nie mam tyle czasu dla siebie i na działkę co chociażby 2-3 lata temu. Jednak nie zamierzam wprowadzać na działkę tylko trawnik. Chcę nadal mieć na niej warzywa. Jednak już na innych warunkach. 


Muszą to być warzywa, które są odporne na zaniedbania, dające sensowny i pewny plon, muszą dawać korzyść oraz być łatwe do przechowywania. Dzięki osobistemu doświadczeniu już mam swoją listę warzyw, które będą u mnie na działce. Nie wymagają one zbyt wielu zabiegów a dają korzyść.

1. Ziemniaki. W kolejnych latach będę mieć dużo ziemniaków na działce. Z nimi naprawdę jest mało roboty. A kilkanaście skrzynek ziemniaków w piwnicy przechowają się spokojnie. I są to własne ziemniaki, bez oprysków. 

2. Dynie i cukinie. Akurat to są warzywa, które są bardzo odporne na chociażby zachwaszczenie. gdy już tylko ruszą to potrafią zagłuszyć większość chwastów.

Cukinie pod żywopłotem w sierpniu 2018. 
W piwnicy u mnie dość dobrze się przechowują. W 2018 roku dyń i cukiń miałem sporo. Otóż mam u siebie na działce taki kawałek terenu, na którym miałem cały czas problem z chwastami. Raundap nie wchodził w grę. Na regularne odchwaszczanie nie miałem czasu. Więc dynie i cukinie do roboty zagoniłem. Obsadziłem nimi ten teren. Wszelkie odpadki zielone z działki wyrzucałem tam własnie - od razu ściółkowanie miałem załatwione. Zakładam, że w przyszłym roku ten kawałek już tak zachwaszczony nie będzie.

3. Fasolka szparagowa. Akurat fasolkę kolejny rok mam z własnych nasion. Więc zamierzam nią obsadzić znaczną część działki. Oj znaczną... 1/3 działki to będzie fasolka właśnie. Jako plon główny i częściowo jako poplon.


Gdy już wzejdzie to nie wymaga zbytniego odchwaszczania. Daje sobie radę. Co z resztą widać na powyższym zdjęciu. W tym roku fasolki prawie nie odchwaszczałem a było co zbierać. Zebrana fasolka u nas schodzi przygotowana podobnie jak fasolka po bretońsku (tyle , że ze szparagowej). Takie coś do słoików i do piwnicy.

 Ziemniaki, dynie i cukinie, fasolki będę mieć z własnego materiału. Resztę nasion kupię wczesną wiosną.

4. Ogórki także na działce muszą być. Przede wszystkim do kiszenia. Nie napiszę nic odkrywczego, gdy stwierdzę, że sklepowe ogórki kiszone mogą się schować w porównaniu z własnymi. Na ogórki także będę musiał sporo miejsca przeznaczyć.

Powyżej to lista warzyw, które będę uprawiać w znacznej ilości. Do tego dochodzą warzywa takim jak por, czosnek, marchew, seler... No taka podstawowa włoszczyzna. Jednak niezbyt dużo. Im mniejsza różnorodność upraw tym mniej czasu potrzebne jest na uprawy. A nadmiaru czasu mieć raczej nie będę. Na tą mieszankę przeznaczę jedna grządkę, tak by było tych warzyw po trochę.

2 komentarze:

 1. Dobry plan sadowniczy, dużo białka i węglowodanów a mało roboty. Pytanie czy do tego nie trzeba jakiegos płodozmianu jak tak chcesz przez ileś lat na działce to samo uprawiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Płodozmian stosuję. Warzywa z danej rodziny botanicznej mają "przerwę" na danym kawałku 3-4 letnią. Ostatnio zmieniałem układ działki i trochę się "system" zamieszał, ale stosuję zasady płodozmianu. System do opracowania od nowa ;-) .
   Pozdrawiam.

   Usuń

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *