Atlas roślin - takiego w teren nie polecam ale do nauki jak najbardziej

Oto jeden z posiadanych przeze mnie atlasów roślin. I o ile w teren do oznaczania gatunków go nie polecam, jest to dość dobra pozycja dla osób, które pragną wzbogacić (lub zdobyć) swoją wiedzę z zakresu podstaw systematyki roślin.

Okładka książki
Strona tytułowa

Spis treści

Jedna ze wstępnych stron

Znowu mamy omówienie podstawowych treści z zakresu morfologii roślin. Oczywiście to bardzo podstawowa wiedza, jednak dla początkujących zbieraczy oraz ogólnie nie-botaników - wiedza w zupełności wystarczająca. 

Inna strona książki - najważniejsze cechy rodzin botanicznych roślin dwuliściennych

Inna strona książki - najważniejsze cechy rodzin botanicznych roślin
Powyższe strony w bardzo prosty, tabelaryczny sposób przedstawiają najważniejsze cechy przedstawicieli różnych rodzin botanicznych. I w mojej prywatnej ocenie właśnie do tego celu ta książka nadaje się doskonale - do nauki rodzin botanicznych. Omówienie gatunków jest podporządkowane właśnie rodzinom botanicznym. 



W terenie taka książka - niezbyt. Jest to jednak wspaniały minipodręcznik do nauki rodzin botanicznych. Po co komu w terenie znajomość rodzin botanicznych. No w mojej ocenie jest to dość przydatna wiedza. Są rodziny botaniczne wśród których praktycznie nie występują gatunki dla nas trujące, przykładem będą rośliny z rodziny kapustnych - mogę pokusić się o stwierdzenie, że nawet jeśli do końca nie jesteśmy pewni oznaczenia gatunkowego ale wiemy, że mamy do czynienia z przedstawicielem rośliny z rodziny kapustnych, możemy spróbować taką roślinę zjeść. Oczywiście lepiej stosować zasadę "nieznane chaszcze nie pchaj w paszczę", która jest mottem w grupie Poszukiwacze roślin. Osobiście uważam, że umiejętność rozpoznawania rodzin botanicznych jest bardzo przydatna.

Komentarze