Pozyskiwanie nasion ogórka - debiut gatunkowy

 Z wielu warzyw staram się pozyskiwać własne nasiona. Zawsze pozyskuję nasiona z groszku, fasoli, dyń, cukiń, papryczek... Jednak do tej pory nasiona ogórków zawsze kupowałem. W tym roku postanowiłem pozyskać nasiona z ogórków. Pozostawiłem kilka sztuk ogórków aby sobie dojrzały na działce. I może trochę zwlekałem z tymi ogórkami, gdyż z tych kilku owoców uzyskałem aż jeden ogórek dojrzały i aż jeden już taki ciapnięty. Pozostałem kilka sztuk coś zeżarło. Wniosek - trochę szybciej się za to zabierać. 

Ten jeden ogórek, który się zachował. Okazał sie niewypałem totalnym, o czym za chwilkę.

A tutaj oba ogórasy razem. Niestety nasiona udało się uzyskać z tego ciapniętego. Ten dojrzały, który wydawął się obiecujący wcale nasionnie miał. Zdziwiło mnie to, ale cóż... 

Uzyskałem więc tylko tyle nasion. Niewiele jak widać. 

Mam więc trochę nasion ogórka pozyskanych z uprawy. Niewiele, więc w przyszłym roku sadzę te pozyskane ale też kupione. Będzie więc przy okazji mały eksperyment porównawczy - jaki plon dadzą te pozyskane nasiona a jaki nasiona kupione. Odmianę będę mieć tą samą. Jest to dla mnie ciekawe, gdyż większość nasion ogórków to F1. Chyba też takie mam, więc istnieje możliwość mnejszego plonu z ogórków z własnych nasion. Będę mieć więc porównanie. Rzecz jasna przysżłoroczny eksperyment będzie daleki od doskonałości. Nie będę robić analiz ile ogórków w przeliczeniu na jedną rośline z obu prób. Zwyczajnie sprawdzę, czy ogórki z własnych nasion w ogóle cokolwiek dają. Będzie to więc zwyczajnie analiza "na oko". Daleka będzie od "bardziej badawczych" metod. 


POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ 

Komentarze

 1. A jak zbiera Pan nasiona fasoli? Ja chciałam zostawić je na krzaku, który już usychał ale od deszczu mi tam zgniły

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozostawiam kilka roślin ze strąkami, by one dojrzały. Czyli czekam aż te strąki obeschna. Potem całe rośliny zbieram i wieszam w altance. I tak sobie wysychają.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. Dziękuję pięknie, za rok tak zrobię

   Usuń
  3. Niebawem wpis o łuskaniu nasion fasoli właśnie.
   Może się przyda.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń

Prześlij komentarz