poniedziałek, 28 maja 2018

Pierogi ruskie

Popularny w Polsce i na Ukrainie (czyli na Rusi) typ pierogów, których nazwa wywodzi się od Rusi Czerwonej. Nie należy jej mylić, jak to często jest robione, z Rosją, gdzie ten typ pierogów nie jest zbyt dobrze znany. Potrawę podaje się ze skwarkami, smażoną cebulą lub śmietaną. We Lwowie popularne było podawanie pierogów ruskich posypanych kminkiem. Niektórzy smakosze szczególnie cenią pierogi ruskie gotowane, a następnie odsmażane.

Gotowe, jeszcze nie zjedzone ruskie pierogi, polane zesmażoną cebulką. 
Składniki farszu:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków 
- 1 - 2 kostki twarogu 
- skwarki z tłuszczem (skwarki mogą być ze słoniny lub boczku)
- 2 - 4 cebule
- sól i pieprz do smaku (pieprzu nie żałować, farsz najlepszy jest lekko pikantny) 

Składniki ciasta:
- 1 kg mąki pszennej
- ciepła woda
- 1 - 2 jajka
- odrobina oleju

Wykonanie:
1. Ze mąki, ciepłej wody, jajek oraz oleju wyrobić ciasto. Ciasto rozwałkować i wycinać kółka brzegiem szklanki lub kubka. 
2. Ziemniaki zmielić razem z twarogiem. 
3. Cebulę obrać, pokroić w kostkę. Zesmażyć ze skwarkami na złoty kolor. Przyprawić solą i pieprzem.  Dodać do masy ziemniaczano - twarogowej.  Dokładnie wymieszać. 
4. Nakładać porcje farszu na krążki z ciasta, formować pierogi, mocno zagnieść brzegi ciasta. 
5. Gotowe pierogi gotować w osolonej wodzie. Można dodać do wody olej, wtedy teoretycznie nie będą się zlepiać. Teoretycznie. Mi się przeważnie zlepiały. By tego uniknąć, polewałem ugotowane pierogi odrobiną oleju, trochę je przy tym przewracając, aby każdy pieróg był natłuszczony.

Podawać można ze skwarkami, podsmażoną cebulką. Ugotowane można smażyć na złoty kolor. Rzadko pierogi smażę, gdyż osobiście nie lubię tej wersji. Kwestia gustu. 

SMACZNEGO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *