Syrop z cebuli - pierwszy oręż w walce z przeziębieniem

No czasem choroby nie da się uniknąć i już. Jeszcze ja to jakoś tam względnie się trzymam i już kilka ładnych lat u lekarza nie byłem. Jednak mam dwójkę kochanych dzieciaczków. Jedna córeczka chodzi do szkoły, druga do przedszkola. Wpisane więc mamy w życie rodzinne przynoszenie różnych infekcji dróg oddechowych - nie zawsze trzeba od razu antybiotyk, nie zawsze trzeba iść do lekarza. Pierwszym orężem powinny być własnie stare, oczywiste metody domowe. Do jednej z nich zalicza się właśnie syrop z cebuli. Prosty, szybki i zazwyczaj w miarę skuteczny sposób na pierwsze objawy podziębienia i infekcji . W miarę, bo jakby dzieciaczka nie zabezpieczać - czasem te domowe metody nie wystarczą. Jednak warto sięgnąć najpierw po nie zamiast po tabletki - gdy dzieciaczek nam zaczyna kasłać, ma katar i widzimy, że coś się dzieje - syrop z cebuli idzie się robić.  Domowej roboty syrop zawiera wiele witamin o działaniu silnie dezynfekującym i łagodzącym. Uzupełnia niedobory witaminy C, A, B1, B2, PP oraz wielu mikroelementów: cynku budującego odporność przeciwwirusową, przeciwmiażdżycowego selenu, fosforu będącego budulcem kości oraz wapnia.

Składniki - cebula i cukier. 
Można też użyć do syropu czosnku, dodać go powiedzmy ząbek. Jednak ten syrop jest głównie dla dzieci, najmłodsze chodzi do przedszkola - jakoś za mała na czosnek jest jeszcze.

Pokrojona cebulka, akurat dwie sztuki 
Włożone połplasterki do słoika, zasypane cukrem. Ilość - jak widać, by przykryło. 

Można dodać czosnek, można użyć miodu. Jednak to syrop dla dzieci - zarówno miód jak i cukier zbyt wskazany jeszcze nie jest. A co u nas ważne - nasze dzieciaczki to lubią ;-) . Jak Justynce musimy dać syrop, to Hania od razu pokazuję, że kaszle i jest chora, bo chce dostać. Oczywiście nie odmawiamy jej. Ten syrop spokojnie można stosować ot tak, profilaktycznie. Jedyna wada syropu - cukier. 

Słoik w garnuszku z gorącą wodą - szybciej soki się puszczają. 
Pod ponad godzinie - gotowe do użycia. 
Syrop prosty w wykonaniu. Cebulę pokroić, przełożyć do kubeczka, słoiczka czy dowolnego naczynia, zasypać cukrem aby przykryć  i warto w ciepłe miejsce - przyspieszymy wtedy produkcję. Syrop można przechowywać w lodówce, jednak my wolimy zrobić ilość taką na dwa dni. To zbyt szybko i łatwo się robi, by się bawić jego przechowywanie .

Komentarze