Atlas dzikich kwiatów - recenzja książki - dobra książka dla początkujących zbieraczy

Atlas dzikich kwiatów. Kulinarne i lecznicze wykorzystanie kwiatów dziko rosnących. Małgorzata Mederska, Paweł Mederski, wyd. SBM Warszawa 2015. To jedna z książek, które mam w swojej biblioteczce i którą polecam. Nie obejmuje co prawda zbyt wielu gatunków roślin dziko rosnących jadalnych i leczniczych - raptem około 90 gatunków,  jednak jest to dobra książka dla kogoś, kto pragnie rozpocząć swoją przygodę ze zbieractwem. Prezentowane w niej gatunki są łatwe do rozpoznania i znalezienia dla osoby "niewtajemniczonej".

Frotn książki

Strona tytułowa
To doskonała książka dla osób, które pragną zacząć przygodę z jedzeniem dzikich roślin. Książka nie wymaga od Czytelnika znajomości terminów botanicznych i wiedzy z zakresu morfologii roślin - ta podstawowa wiedza jest prezentowana w książce. 

Fragment książki

Fragment książki

Fragment książki
Czemu ta wiedza nie ejst wymagana przy "obsłudze" tej pozycji? Otóż jest ona przekazana Czytelnikowi w prosty sposób. Czemu to takie ważne? Otóż do prawidłowego oznaczenia w terenie gatunku potrzebne jest często nie tylko porównanie zdjęć okazu w terenie z gatunkiem z książki. Czasem "diabeł twki" w szczegółach - trzeba porównać okaz w terenie z opisem morfologicznym danego gatunku. Cytuję chociażby fragment opisu komosy białej "Liście jajowatoromboidalne lub lancetowate, nierówno żabkowane lub (górne) całobrzegie. Drobne, zielonkawe kwiaty zebrane są w kłebiki, a te w wiechę lub kłos". Oczywiście można przyjąć, że te poejćia z zakresu morfologii roślin rozumie się inticyjnie, jednak warto wiedzieć "o co chodzi". Z pomocą przychodzi własnie wstępnie zaprezentowane wiadomości z tej dziedziny botaniki - morfologii roślin.

Indeks książki
Pomocny jest tez indeks książki - gdy już rozpoznaliśmy lub kojarzymy nazwę rośliny i chcemy sprawdzić jak to się je - można odszukać określony gatunek w książce. To przydatne.

Fragment książki - opis pałki
No i najważniejsza część książki - opisy gatunków. Są dość dobrej jakości zdjęcia i rysunki, które pomoga nam w oznaczeniu gatunku. Jest też dość dobrze napisany opis występowania, morfologia - czyli standardowy opis gatunku. Jest napisane co jest surowcem zbioru i zastosowanie.

W mojej ocenie nie jest to książka dla bardziej "wtajemniczonych" - zaawansowany lub średniozaawansowany zbieracz zwyczajnie szybko dojdzie do wniosku - za mało prezentowanych gatunków. Początkujący zbieracz - doceni dobór gatunków, ich powszechność oraz dobraną ilość. Czemu ja - osoba która juz jakoś się orientuje w dzikich roślinach jadalnych - kupiłem tą książkę? Spodobała mi się . Jest dobrze wydana i naprawdę stanowi wartościową pozycję w domowej biblioteczce. 

Komentarze