Placki chlebowe doskonałe

Oto przepis na nazwijmy to chleb doskonały, czyli taki, który w założeniach ma być podobny do zupy rumfordziej (dostarczać organizmowi wszystkich podstawowych składników odżywczych w jak najbardziej optymalnych proporcjach i jak najtaniej). Oczywiście mam tutaj na myśli przede wszystkim węglowodany, białka i tłuszcze, witaminy i sole mineralne zostały pominięte, gdyż ciężko by było skomponować recepturę zapewniającą odpowiednią ilość mikroskładników. Wbrew pozorom chleb zapewnia organizmowi ludzkiemu węglowodany i białka, tłuszcz zapewnimy sobie jako dodatek do chleba. Jednak  białko w  chlebie to głównie gluten. Zależało mi więc by białko pochodzenia zbożowego uzupełnić białkiem pochodzenia z roślin strączkowych. Też przepis miał się opierać o jak najtańsze składniki - dlatego użyłem zwykłej mąki i grochu, a nie np mąki jakiejś wyższej jakości i mąk grochowych, ciecierzycowych, sojowych itp. Ma być jak najtaniej (tak surwajwelowo) i spełniać swoją rolę - czyli jak najtaniej dostarczyć organizmowi najważniejsze składniki odżywcze w optymalnych proporcjach. Prezentowane składniki i ich ilości zapewnia przeciętnemu mężczyźnie odpowiednią dawkę kaloryczną (około 2800 kcal), właściwą ilość białka (1g na 1 kg masy ciała na dobę) tłuszczu (20-30 % zapotrzebowania kalorycznego). Oto proporcje na niecały kilogram ciasta.

Odmierzone składniki na placki chlebowe
Mąka pszenna 600 g (1960 kcal, 60 g białka, 6 g tłuszczu)

Groch łuskany połówki 100 g (350 kcal, 24 g białka, 2 g tłuszczu)

Olej roślinny 60 ml (500 kcal, 55 g tłuszczu)

Woda około 150 - 200 ml, drożdże suszone (mała łyżeczka lub 1/4-1/5 kostki) - kaloryczność pominięta. 

Całość takiego ciasta zapewnia około 2800 kcal, 90 g białka, 64 g tłuszczu. Taka ilość energii i najważniejszych makroskładników to proporcje w mojej ocenie jak najbardziej optymalne. 

Odmierzam 650 g mąki pszennej

Grochu 100 g

Oleju około 60 g - 62 g wlało mi się dokładnie...

Składniki przygotowane, więc zaczynam robić rozczyn. Najpierw do garnka wsypuję łyżeczkę drożdży suszonych

Dodaję około 200 ml cieplej wody

Dodaję trochę mąki z odmierzonej części, by uzyskać dość rzadkie ciasto, no takie jak na naleśniki powiedzmy.

W międzyczasie namoczony wcześniej groch gotuję w osolonej wodzie.

Do ciasta dolewam olej i mieszam.

Groch rozgotowuję raczej.

Rozgotowany groch tłuczę.

Dodaję papkę grochową do ciasta po krótkim wystudzeniu.

Dodaję już większość z odmierzonej maki i mieszam, wyrabiam ciasto.

Tyle dokładnie ciasta wyszło (oczywiście waga wytarowana do pojemniczka). Ta ilość ciasta to w moim przypadku 6 placków.

Ciasto chlebowe wyrobione pozostawiam do wyrośnięcia, około pół godziny...

Każdy placek to około 200 g

Placki piekę (w sumie może to smażenie) na patelni, na sucho, bez tłuszczu, pod przykryciem, na małym ogniu po kilka minut z każdej strony.

Gotowe - wyszło 6 placków.

Te 6 placków chlebowych  zapewnia około 2800 kcal, 90 g białka, 64 g tłuszczu.Jest to ilość kalorii i niezbędnych makroskładników na cały dzionek. Jeden placek to średnio 460 - 470 kcal, więc jednym lub dwoma placuszkami można się najeść. Są naprawdę sycące natomiast zastosowane proporcje zapewniają makroskładniki na cały dzień.

Komentarze

  1. Jak długo można przechowywać takie placki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za odwiedziny
      Po 3-4 dniach już nie są zbyt dobre. Więc można przyjąć 3 dni. Może ich wysuszenie coś by zmieniło, ale nie sprawdzałem tego nigdy.
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń

Prześlij komentarz

Dzień dobry, miło mi Cię gościć na moim blogu.