środa, 7 grudnia 2016

Czy artykuły oraz sprzęty survivalowe muszą być takie drogie?

Nóż składany, kupiony w sklepie z akcesoriami
turystycznymi. Sprawdza się, pomimo, że nie
taktyczny ani survivalowy. Foto grudzień 2016.
Pomimo tego, że od tego roku staram się nie gromadzić dużych ilości sprzętów survivalowych, nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dobrane sprzęty mogą nam ułatwić funkcjonowanie w ciężkich czasach. Pod pojęciem sprzętów, mam na myśli wszystko co nie jest zapasem żywności oraz artykułów zużywających się. W zamierzchłych czasach człowiek potrafił wszystkie niezbędne sprzęty wytworzyć sobie sam. Dzisiaj także osoba, która trochę jest obyta w tematyce survivalu oraz bushcraftu wiele narzędzi umiałaby sobie wytworzyć z materiałów „zastanych w naturze”. Niemniej jednak zajmowało by to sporo czasu i stanowiło niepotrzebny wydatek czasu i energii. Chyba, że ktoś takie „naturalne majsterkowanie” uzna za specyficzne hobby – wtedy warto. Podejrzewam, że większość prepersów, survivalowców oraz bushcraftowców się ze mną zgodzi, że lepiej (wygodniej) posiadać odpowiednio dobrane sprzęty.
Zadaję jednak pytanie jak w temacie. Czy to musi być takie drogie? Już w jednym zpoprzednich wpisów poruszyłem to zagadnienie (link). Zauważyłem, że wiele z nich To akcesoria o charakterze
Ciekawe ile by kosztowała taka survivalowa
świeca ;-)? Fajna świeczka, słoikowa,
proste rozwiązanie nakrętki eliminuje
dym knota powstający przy gaszeniu świecy.
Foto grudzień 2016. 
„militarnym' oraz „taktycznym” a ich ceny mogą powodować niedostępność dla mniej zamożnych osób. Nie będę dawać tutaj odnośników do konkretnych aukcji na allegro lub ogłoszeń w grupach na fb zajmujących się wymianą i sprzedażą tego typu akcesoriów. Czy jednak nóż survivalowy musi kosztować powiedzmy sto złotych? Oczywiście, mogę przyjąć, że jest on wykonany z wysokiej jakości materiałów i jest naprawdę wytrzymały. Jestem w stanie  w to uwierzyć. Wiele osób, którzy takich sprzętów używają faktycznie zachwalają takie akcesoria, cenią ich wytrzymałość i niezawdność. 
Mam wrażenie, że jak do jakiegoś narzędzia jest doczepiona łatka „survival”, „preppers” itp. ma to sprawić wrażenie niezawodności oraz jest pretekstem do podniesienia cen. 
Czy jednak tańsze odpowiedniki tych narzędzi nie spełnią swojej roli? Czy w ciężkich czasach zwykły nóż składany za 12,99 zł (a nie 129,90 zł) nie spełni swojej podstawowej funkcji? Czy na ciężkie czasy naprawdę muszę kupować super świetne radio natomiast takie zwykłe, najzwyklejsze za kilkanaście złotych nie sprawdzi się? 
Zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób używanie takich wyszukanych narzędzi może stanowić swego rodzaju przyjemność. Ja to naprawdę doskonale rozumiem. Sam do pisania nie używam zwykłych długopisów ale pióra i dla mnie ma znaczenie jakośc jego wykonania. Takie pióra, które mi się podobają kształtują się  w cenie od 30-40 zł w góre. Oczywiście, gdy trzeba coś napisać długopisem za 0,99 zł też napiszę;-). Ale lubie używać ładnego pióra do tego celu. Podejrzewam, że  u wielu preppersów i survivalowców jest podobnie. Zastrzegam – to moja subiektywna opinia. Oni po prostu lubią używać w określonych warunkach specyficznych sprzętów. Nie krytykuję tego w żadnym stopniu. Sam używam drogich piór do pisania a nie długopisów za 0,99 zł. 
Uważam, że jeśli któs nie ma potrzeby, by gromadzić drogie akcesoria to z całą pewnością tańsze odpowiedniki spełnia swoją funkcję. Mój nóż kosztował 11-12 zł (już teraz dokładnie nie pamiętam). Jestem z niego bardzo zadowolony.
Czy preppers nie obsłuży takiej piły składanej?
czy nie przyda się ona w survivalu i bushcrafcie?
Naprawdę dobra składana piłka ogrodnicza sprawdzi
się także w trudnych warunkach leśnych i nie
kosztuje majątku. Foto grudzień 2016.
Czy fakt, że nie kupuję specjalnych sprzetów dyskwalifikuje mnie jako preppersa? Nie dbam o to. Jeśli któregoś pięknego dnia nie zaliczę specjalnie przygotowanego egzaminu, który uprawnia do posługiwania się „tytułem preppersa” płakać z tego powodu nie będę. Przemianuję się na powiedzmy „przygotowaniowca” ;-). Robię swoje, zdobywam pewną wiedzę i doświadczenie, sprawdzam różne strategie oraz dzielę się nimi z Wami. 
Jeśli ktoś nie czuje potrzeby by jego sprzęty były specjalnie dostosowane, a tym samym o wiele droższe, z powodzeniem może używać zwykłych tańszych odpowiedników. Nie można wpaść w paranoję typu, że jeśli mnie nie stać w celu ewakuacji na super nóż, to muszę zrezygnować  przygotowań. Weź wtedy człowieku jeden z noży w kuchni – on też tnie. Może nie sprawdzi się  w terenie lub trudnych warunkach, tak dobrze jak ten specjalistyczny, ale lepszy taki niż żaden. Czy preppers musi od razu ubierać się w ciuchy typu moro lub o innym militarnym charakterze? Oczywiście, jeśli lubi taki styl, najmniejszego prawa nie mam się czepiać. 

4 komentarze:

 1. Też staram się nie popadać w paranoję z cenami za sprzęt i kupuję raczej szpej średniej klasy a nie z górnej półki. Czasami nawet można coś wyczesać "po taniości" ale niestety nie zawsze to się uda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest takie przysłowie " Kto bogatemu zabroni.....". Ja używam noża za 9 zł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wstyd się przyznać;-), ja mam scyzoryk z Biedry, taki do noszenia na co dzień, trzeba było go naostrzyć, ale nie żal zgubić:-D

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro coś się sprawdza, to znaczy, że jest dobre. Czy to by było z Biedronki, Motylka czy Żuczka to już bez znaczenia ;-)

  OdpowiedzUsuń

ANGIELSKI Lubin

ANGIELSKI Lubin
Centrum Językowe Harvard

Obserwuj przez e-mail

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *